| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Urlop uzupełniający

Prawo do urlopu w zwiększonym wymiarze w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu, powstaje nie z początkiem tego roku, a w terminie zaistnienia okoliczności powodującej podwyższenie wymiaru. Wynika z tego, że w sytuacji, gdy pracownik wykorzystał cały urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, a następnie w trakcie tego roku nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, przysługuje mu urlop uzupełniający w wymiarze różnicy między nabytym wymiarem a wymiarem poprzednio przysługującym (art. 158 k.p.).
Momentem nabycia prawa do urlopu uzupełniającego jest ostatni dzień okresu uprawniającego do urlopu w niższym wymiarze.
Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy np. 10-letni okres zatrudnienia, uprawniający do urlopu w wymiarze 26 dni, upływa dnia 31 grudnia 2009 r. W takim przypadku urlop uzupełniający przysługuje z upływem tego dnia i to za rok 2009. Z dniem 1 stycznia 2010 r. pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu w wymiarze 26 dni.
Podwyższenie wymiaru urlopu w danym roku kalendarzowym może być konsekwencją:
• upływu odpowiedniego okresu pracy (10 lat) – art. 154 k.p.,
• ukończenia szkoły w czasie zatrudnienia i zaliczenia okresu nauki do stażu pracy – art. 155 k.p.,
• przejścia pracownika w trakcie roku kalendarzowego do kolejnego pracodawcy, u którego obowiązują korzystniejsze wymiary urlopu niż ustalone w Kodeksie pracy.
Urlop uzupełniający obejmuje liczbę dni, która stanowi różnicę pomiędzy nabytym urlopem w wyższym wymiarze, a wykorzystanym wcześniej urlopem w niższym wymiarze. Na przykład, pracownik posiadający urlop w wymiarze 20 dni po ich wykorzystaniu nabywa prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Pracodawca powinien w tym przypadku udzielić pracownikowi urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni.
Natomiast w sytuacji gdy pracownik przed nabyciem prawa do urlopu w zwiększonym wymiarze nie wykorzystał urlopu przysługującego mu w danym roku, to po wystąpieniu okoliczności powodujących zwiększenie wymiaru przysługuje mu za ten rok jeden urlop w podwyższonym wymiarze. Konstrukcja urlopu uzupełniającego jest w takim przypadku niecelowa.

Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Natomiast szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu ustalania wynagrodzenia za czas urlopu zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., zwane dalej rozporządzeniem urlopowym).
Przepis § 6 rozporządzenia urlopowego wskazuje wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, których nie uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego.

Stałe składniki wynagrodzenia

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałych wysokościach, takie jak np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, dodatek za szczególne warunki pracy itp., uwzględnia się w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu, czyli w takich kwotach, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w miesiącu wykorzystania urlopu pracował.
Praktycznie oznacza to, że elementy stałe wynagrodzenia pracownik za czas urlopu otrzymuje tak, jakby pracował – bez żadnych zmian ani przeliczeń.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »