| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Urlopy wypoczynkowe – wymiar i wynagrodzenie

Niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, szczególnie w przypadkach, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca lub roku, albo gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Urlop uzupełniający

Prawo do urlopu w zwiększonym wymiarze w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu, powstaje nie z początkiem tego roku, a w terminie zaistnienia okoliczności powodującej podwyższenie wymiaru. Wynika z tego, że w sytuacji, gdy pracownik wykorzystał cały urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, a następnie w trakcie tego roku nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, przysługuje mu urlop uzupełniający w wymiarze różnicy między nabytym wymiarem a wymiarem poprzednio przysługującym (art. 158 k.p.).
Momentem nabycia prawa do urlopu uzupełniającego jest ostatni dzień okresu uprawniającego do urlopu w niższym wymiarze.
Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy np. 10-letni okres zatrudnienia, uprawniający do urlopu w wymiarze 26 dni, upływa dnia 31 grudnia 2009 r. W takim przypadku urlop uzupełniający przysługuje z upływem tego dnia i to za rok 2009. Z dniem 1 stycznia 2010 r. pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu w wymiarze 26 dni.
Podwyższenie wymiaru urlopu w danym roku kalendarzowym może być konsekwencją:
• upływu odpowiedniego okresu pracy (10 lat) – art. 154 k.p.,
• ukończenia szkoły w czasie zatrudnienia i zaliczenia okresu nauki do stażu pracy – art. 155 k.p.,
• przejścia pracownika w trakcie roku kalendarzowego do kolejnego pracodawcy, u którego obowiązują korzystniejsze wymiary urlopu niż ustalone w Kodeksie pracy.
Urlop uzupełniający obejmuje liczbę dni, która stanowi różnicę pomiędzy nabytym urlopem w wyższym wymiarze, a wykorzystanym wcześniej urlopem w niższym wymiarze. Na przykład, pracownik posiadający urlop w wymiarze 20 dni po ich wykorzystaniu nabywa prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Pracodawca powinien w tym przypadku udzielić pracownikowi urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni.
Natomiast w sytuacji gdy pracownik przed nabyciem prawa do urlopu w zwiększonym wymiarze nie wykorzystał urlopu przysługującego mu w danym roku, to po wystąpieniu okoliczności powodujących zwiększenie wymiaru przysługuje mu za ten rok jeden urlop w podwyższonym wymiarze. Konstrukcja urlopu uzupełniającego jest w takim przypadku niecelowa.

Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Natomiast szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu ustalania wynagrodzenia za czas urlopu zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., zwane dalej rozporządzeniem urlopowym).
Przepis § 6 rozporządzenia urlopowego wskazuje wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, których nie uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego.

Stałe składniki wynagrodzenia

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałych wysokościach, takie jak np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, dodatek za szczególne warunki pracy itp., uwzględnia się w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu, czyli w takich kwotach, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w miesiącu wykorzystania urlopu pracował.
Praktycznie oznacza to, że elementy stałe wynagrodzenia pracownik za czas urlopu otrzymuje tak, jakby pracował – bez żadnych zmian ani przeliczeń.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK