| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Przekształcanie spółek handlowych

Przekształcanie spółek handlowych

Spółki handlowe są dzisiaj najważniejszą formą organizacji przedsiębiorców i sprawdzoną metodą na zarządzanie firmami. Wielu z przedsiębiorców coraz częściej prowadzi działalność w ramach spółki jawnej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki partnerskiej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór określonej formy prawnej nie jest ostateczny. Oznacza to, że przedsiębiorca może ją zmienić w dowolnym czasie, zachowując odpowiednie procedury umożliwiające przekształcenie spółki jednego rodzaju w inny rodzaj. Zainteresowani mają do wyboru sześć rodzajów spółek handlowych, z których każda ma swoje plusy i minusy.

Jakie spółki nie mogą się przekształcać

Przekształcenie jest instrumentem restrukturyzacji przedsiębiorców, którego zastosowanie jest bardzo szerokie. Może dotyczyć wszystkich spółek osobowych i kapitałowych. W pewnych wyjątkowych sytuacjach przekształcenie nie dojdzie jednak do skutku. Prawo spółek stawia bowiem granice takim przekształceniom, które ze względu na stan finansowy przekształcającego się podmiotu, mogłyby powodować niepewność wśród uczestników obrotu gospodarczego bądź też nawet prowadzić do nadużyć. Dlatego też w myśl art. 551 § 4 k.s.h. nie może być przekształcana spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.
Stwierdzenie, czy spółka jest czy nie jest „w upadłości”, należy oceniać przez pryzmat postanowień ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 234, poz. 1572). Spółką w upadłości jest więc taka spółka, wobec której sąd upadłościowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Co prawda postanowienie to podlega zaskarżeniu przez upadłego, przez co postępowanie dotyczące stwierdzenia upadłości spółki może się przedłużyć, to jednak nie ulega wątpliwości, że data wydania postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości jest datą upadłości. Zakaz przekształcenia nie obejmuje wszystkich tych sytuacji, w których co prawda toczy się postępowanie o ogłoszenie upadłości spółki, ale jednak nie dochodzi do wydania prawomocnego postanowienia.
Zakaz przekształcenia nie dotyczy spółek:
● wobec których sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości, gdyż ich majątek nie pozwalał na zaspokojenie nawet kosztów postępowania upadłościowego,
● wobec których sąd umorzył postępowanie upadłościowe toczące się po ogłoszeniu upadłości, gdy wyszło na jaw, że majątek upadłej spółki pozostały po wyłączeniu z niego przedmiotów majątkowych obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską nie będzie wystarczający nawet dla zaspokojenia kosztów postępowania upadłościowego,
● wobec których sąd wydał prawomocne postanowienie zatwierdzające układ upadłego z wierzycielami, po którym doszło do wydania przez sąd postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego, na mocy czego upadła spółka odzyskuje prawo do zarządzania swym majątkiem,
● wobec których sąd umorzył postępowanie upadłościowe, nie wnikając w żadne merytoryczne zagadnienia, gdy wnioskodawca nie wpłacił zaliczki na poczet kosztów tego postępowania, lub gdy zażądali tego wszyscy wierzyciele, którzy wcześniej zgłosili swe wierzytelności do masy upadłości.
Likwidacja spółki rozpoczynającej podział swego majątku dotyczy podziału tego majątku między wspólników w toku procedury likwidacyjnej. Sytuacja ta nie dotyczy natomiast ponoszenia wydatków na skutek spłacania zobowiązań tej spółki wobec wierzycieli. Wspomniany zakaz nie wchodzi też w rachubę, gdy likwidatorzy upłynnili cały majątek likwidowanej spółki w celu dokonania podziału uzyskanej w ten sposób sumy pieniężnej pomiędzy wspólników. W przypadku spółki jawnej, partnerskiej i komandytowej przepisy prawa spółek nie wskazują terminu, w którym może mieć miejsce podział majątku spółki między wspólników. W odniesieniu do spółki z o.o. jest to termin sześciomiesięczny, a w odniesieniu do spółki akcyjnej i komandytowo-akcyjnej roczny liczony od dnia ogłoszeniu o otwarciu likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK