| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Przekształcanie spółek handlowych

Przekształcanie spółek handlowych

Spółki handlowe są dzisiaj najważniejszą formą organizacji przedsiębiorców i sprawdzoną metodą na zarządzanie firmami. Wielu z przedsiębiorców coraz częściej prowadzi działalność w ramach spółki jawnej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki partnerskiej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór określonej formy prawnej nie jest ostateczny. Oznacza to, że przedsiębiorca może ją zmienić w dowolnym czasie, zachowując odpowiednie procedury umożliwiające przekształcenie spółki jednego rodzaju w inny rodzaj. Zainteresowani mają do wyboru sześć rodzajów spółek handlowych, z których każda ma swoje plusy i minusy.

ZASADY OGÓLNE

Zasady przekształcania spółek handlowych ujęte zostały w ustawie z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 13, poz. 69), zwanym dalej „k.s.h.”. Kodeks reguluje też kompleksowo wszystkie kwestie związane z prawną konstrukcją spółek handlowych, tzn. sposób ich działania, metody zarządzania spółką, prawa i obowiązki wspólników, podział kompetencji pomiędzy organami spółek mających swoją osobowość prawną itp. Spółki handlowe łączą w sobie elementy prawa prywatnego, czyli regulującego relacje między podmiotami prywatnymi, a także prawa publicznego, czyli regulującego relacje pomiędzy podmiotami prywatnymi a państwem. Co do zasady bowiem, niezbędnym warunkiem powstania i istnienia spółki handlowej jest zawarcie przez wspólników odpowiedniej umowy spółki i jej autoryzacja w publicznym rejestrze (Krajowy Rejestr Sądowy).
W umowie spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób. Podstawową cechą spółki handlowej jest to, że w jej ramach wspólnicy wnoszą określone wkłady i zamierzają współdziałać dla osiągnięcia określonego wspólnego celu. Chociaż spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne mogą działać także w zakresie niezwiązanym z bezpośrednim prowadzeniem biznesu, to celem zdecydowanej większości spółek handlowych jest właśnie prowadzenie działalności gospodarczej. Spółki te są po prostu przedsiębiorcami, a w treści umów spółek wspólnicy wyraźnie określają przedmiot ich działalności.
Pomimo iż do spółek handlowych stosuje się także zasady ogólne prawa prywatnego, w tym zasady prawa umów określone w kodeksie cywilnym, to zasada swobody umów doznaje w tym przypadku znacznego ograniczenia. Na gruncie polskiego prawa spółek mamy bowiem do czynienia z zamkniętym katalogiem tzw. normatywnych typów spółek. Oznacza to, że wspólnicy mogą umówić się na współuczestnictwo wyłącznie w określonych przez ustawodawcę rodzajach spółek handlowych. Wspólnicy nie mogą zatem na zasadzie obowiązującej swobody umów skonstruować nowego rodzaju spółki nienazwanej i nieznanej kodeksowi spółek handlowych. Utrzymywanie zamkniętego katalogu typów spółek handlowych jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo i pewność obrotu gospodarczego. Większość ze spółek to bowiem przedsiębiorcy, którzy na co dzień zaciągają i spełniają swe zobowiązania. Pełne otwarcie prawa spółek na wszelkie możliwe typy organizacji zbiorowych i uznanie wszelkich konstrukcji prawnych tworzonych przez umawiające się strony za podmiot praw i obowiązków mogłoby w istotny sposób podważyć zasady odpowiedzialności dłużników.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK