| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Przekształcanie spółek handlowych

Przekształcanie spółek handlowych

Spółki handlowe są dzisiaj najważniejszą formą organizacji przedsiębiorców i sprawdzoną metodą na zarządzanie firmami. Wielu z przedsiębiorców coraz częściej prowadzi działalność w ramach spółki jawnej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki partnerskiej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór określonej formy prawnej nie jest ostateczny. Oznacza to, że przedsiębiorca może ją zmienić w dowolnym czasie, zachowując odpowiednie procedury umożliwiające przekształcenie spółki jednego rodzaju w inny rodzaj. Zainteresowani mają do wyboru sześć rodzajów spółek handlowych, z których każda ma swoje plusy i minusy.

Oświadczenia o uczestnictwie w przekształconej spółce

Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie mechanizmu korygującego zasadę rządów większości w spółce kapitałowej poprzez wprowadzenie dodatkowego obowiązku złożenia indywidualnego pisemnego oświadczenia o uczestnictwie spółce przekształconej. Z tego obowiązku formalnie nie zostali zwolnieni także wspólnicy przekształcających się spółek osobowych, choć w ich przypadku bez wcześniejszej jednomyślnej uchwały przekształcenie nie byłoby w ogóle możliwe. W tej sytuacji wspólnicy ci mogą skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla wspólników, którzy złożyli już oświadczenia w dniu powzięcia uchwały o przekształceniu. W pozostałych przypadkach spółka przekształcana ma obowiązek wezwać swych wspólników bądź akcjonariuszy, aby w terminie miesiąca od dnia podjęcia uchwały w sprawie przekształcenia złożyli oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej. Oświadczenia te powinny zostać złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Kodeks spółek handlowych nie wyznacza co prawda spółce żadnego terminu na zawiadomienie wspólników, lecz ze względu na stosunkowo krótki termin na złożenie przez nich oświadczeń spółka nie powinna zwlekać w tym względzie. Ustawodawca zastrzegł jednocześnie, że wezwania powinny odbyć się w trybie przewidzianym dla zawiadamiania wspólników, a zatem spółka powinna powtórzyć tryb zawiadamiania wspólników, jaki przeprowadzony został już przy zawiadamianiu o planowanym podjęciu uchwały w sprawie przekształcenia.
Złożone wobec spółki oświadczenia pozwalają na określenie liczby wspólników nieakceptujących przekształcenia i tym samym nieuczestniczących w przekształceniu oraz określenie części majątku bilansowego spółki, którą reprezentują wspólnicy nieuczestniczący w przekształceniu11.
Na uwagę zasługuje, że zachowanie wspólnika podczas głosowania nad uchwałą w sprawie przekształcenia nie pozbawia go prawa do zmiany decyzji i późniejszego niewyrażenia zgody na uczestniczenie w spółce przekształconej. Możliwa jest także sytuacja odwrotna, w której pierwotny przeciwnik przekształcenia decyduje się je poprzeć. Ustawodawca celowo nie reguluje ściśle tych kwestii, pozostawiając je polityce poszczególnych wspólników i akcjonariuszy.
Zapamiętaj
Jeśli wartość bilansowa udziałów lub akcji wspólników, którzy nie chcą uczestniczyć w spółce przekształcanej, przekracza kwotę przewidzianą w uchwale przekształceniowej (nie może ona być wyższa niż 10% wartości bilansowej całej spółki), wówczas przekształcenie nie dojdzie do skutku.
Wspólnicy nieuczestniczący w spółce przekształconej, jeśli ilość posiadanych przez nich udziałów lub akcji nie stanie się powodem nieskuteczności przekształcenia, mogą żądać od spółki przekształconej spłaty ich udziałów lub akcji w spółce przekształcanej. Spłaty następują według wartości bilansowej udziałów lub akcji tego wspólnika lub akcjonariusza, który nie chce uczestniczyć w spółce przekształconej. Jest ona wyraźnie wskazana w planie przekształcenia i wynika ze sprawozdania finansowego stanowiącego załącznik do tego planu. Należy przy tym pamiętać, że wspólnik bądź akcjonariusz, który wniósł do spółki wkład niepieniężny może otrzymać jego równowartość ocenianą według kryteriów bilansowych. Jest to zazwyczaj niższa wartość niż ta, którą miał ten wkład w dniu wnoszenia go na majątek spółki.
Limit, do którego mogą być dokonywane spłaty wspólników nieangażujących się w spółkę przekształconą określany jest w uchwale w sprawie przekształcenia. Nie może być on wyższy niż 10% wartości bilansowej całej spółki. Jeśli więc wartość udziałów bądź akcji wspólników nieuczestniczących w przekształceniu przekroczy tę kwotę, to przekształcenie nie będzie mogło dojść do skutku, gdyż spółka nie będzie mogła zaspokoić roszczeń wspólników niezaangażowanych w spółkę przekształconą.
Wspólnik ma dwa lata na skuteczne zgłoszenie spółce swego roszczenia o spłatę równowartości jego udziałów lub akcji. Po upływie tego terminu jego żądanie będzie miało już tylko charakter zobowiązania naturalnego, co oznacza, że wobec spółki wspólnik nie będzie już mógł skorzystać z pomocy sądów ani komornika, a ewentualna spłata będzie miała wyłącznie dobrowolny przebieg. Termin ten liczy się od dnia przekształcenia.
W związku z tym, że niejednokrotnie wartość tego rodzaju żądań może być znacząca i w sposób niekorzystny wpływać na gospodarkę spółki, ustawodawca wyznaczył spółce aż sześciomiesięczny termin na dokonanie spłaty. Termin ten jest liczony od dnia przekształcenia jednak jeśli wspólnik złożył żądanie po tym dniu, to termin wypłaty liczy się od dnia zgłoszenia żądania.
PRZYKŁAD
W dniu 20 czerwca 2008 r. wspólnicy spółki MARINELLA sp. z o.o. w Gdańsku podjęli uchwałę o przekształceniu w spółkę komandytową, przeciw której głosował tylko jeden mniejszościowy wspólnik. Nie złożył on także oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej do dnia 20 lipca 2008 r. 1 sierpnia 2008 r. sąd rejestrowy wpisał przekształcenie do Krajowego Rejestru Sądowego, a wspólnik zażądał spłaty po powrocie z urlopu wypoczynkowego w dniu 25 sierpnia 2008 r. Spółka powinna zatem wypłacić wspólnikowi wartość bilansową jego udziałów najpóźniej do dnia 25 lutego następnego roku kalendarzowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK