| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Przekształcanie spółek handlowych

Przekształcanie spółek handlowych

Spółki handlowe są dzisiaj najważniejszą formą organizacji przedsiębiorców i sprawdzoną metodą na zarządzanie firmami. Wielu z przedsiębiorców coraz częściej prowadzi działalność w ramach spółki jawnej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki partnerskiej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór określonej formy prawnej nie jest ostateczny. Oznacza to, że przedsiębiorca może ją zmienić w dowolnym czasie, zachowując odpowiednie procedury umożliwiające przekształcenie spółki jednego rodzaju w inny rodzaj. Zainteresowani mają do wyboru sześć rodzajów spółek handlowych, z których każda ma swoje plusy i minusy.

Skutki zawiadomienia

W przypadku spółek osobowych innych niż spółka komandytowo-akcyjna za skuteczne uważa się takie zawiadomienie, które dotarło do wspólnika w taki sposób, że miał on możliwość się z nim zapoznać. W przypadku gdy zawiadomienie następuje za pomocą listu poleconego czy też przesyłki kurierskiej, co ma miejsce w przypadku spółki z o.o. i w opisanych powyżej sytuacjach także w spółce akcyjnej i komandytowo-akcyjnej, do skuteczności zawiadomienia wystarczające jest wysłanie listu bądź przesyłki kurierskiej. Natomiast w przypadkach, gdy zawiadomienie odbywa się poprzez ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, skuteczność zawiadomienia ma miejsce dopiero wraz z opublikowaniem Monitora.
PRZYKŁAD
Przekształcająca się spółka z o.o. po raz pierwszy wysłała wspólnikom zawiadomienia listami poleconymi w dniu 12 sierpnia. W tym przypadku może ona skierować do nich powtórne zawiadomienia w tej samej formie dopiero 27 sierpnia, a zgromadzenie wspólników, na którym planuje się podjąć uchwałę w sprawie przekształcenia, nie może nastąpić wcześniej niż 27 września.
Zawiadomienie o planowanym przekształceniu powinno zawierać informacje o istotnych elementach planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta. Ponadto należy dołączyć załączniki planu przekształcenia tzn. projekt uchwały o przekształceniu oraz projekt umowy albo statutu spółki przekształconej. Jeśli spółka zawiadamia swych akcjonariuszy w drodze ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nie jest konieczne publikowanie treści tych załączników. Wspólnicy i akcjonariusze w okresie przed odbyciem się zgromadzenia mają prawo zapoznawać się z planem przekształcenia zarówno w węższym, jak i w szerszym znaczeniu, jak również z opinią biegłego rewidenta. Spółka musi im zatem umożliwić dostęp do załączników do planu przekształcenia oraz do pełnej treści opinii biegłego rewidenta z badania planu. W zawiadomieniu należy poinformować wspólników o miejscu i terminie, w których mogą się oni zapoznać ze wspomnianymi dokumentami, przy czym spółka nie może wyznaczyć terminu krótszego niż dwa tygodnie przed planowanym dniem powzięcia uchwały o przekształceniu. Wspólnicy, którzy zechcą otrzymać odpisy wspomnianych dokumentów, mogą je od spółki otrzymać bezpłatnie.
Niedochowanie przez kierownictwo przekształcającej się spółki warunków prawidłowego zawiadomienia wspólników, np. niezachowanie prawidłowego odstępu czasowego, niewłaściwa treść zawiadomienia bądź utrudnienie wspólnikom osobistego zapoznania się z dokumentami, nie powoduje automatycznej nieważności przekształcenia. Opisane nieprawidłowości mogą natomiast stanowić podstawę do stwierdzenia przez sąd nieważności uchwały w sprawie przekształcenia na skutek jej zaskarżenia przez uprawnioną osobę. W tym zakresie nie jest istotne, czy zaskarżoną uchwałę podjęła spółka kapitałowa czy też osobowa. Poza tym w razie powstania szkody majątkowej, osoby kierujące sprawami spółki winne takich zaniedbań mogą zostać przez spółkę pozwane o jej naprawienie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK