| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

Skutki w zakresie podatków obrotowych

Udzielenie pożyczki spółce osobowej przez jej wspólnika jest traktowane na gruncie przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 22, poz. 120; dalej „ustawa o PCC”) analogicznie jak inne formy kapitalizacji spółki osobowej, jako „zmiana umowy spółki”. Tym samym, z tytułu pożyczki otrzymanej od wspólnika, spółka osobowa (jako podatnik PCC w tym zakresie) będzie podlegać opodatkowaniu 0,5% PCC od kwoty udzielonej pożyczki.
Zapamiętaj
Udzielenie spółce osobowej pożyczki przez wspólnika skutkuje opodatkowaniem spółki 0,5% podatkiem od czynności cywilnoprawnych od kwoty otrzymanej pożyczki.
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 1 ust. 1 ustawy o PCC
1. Podatkowi podlegają:
1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki,
c) (uchylona),
d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g) (uchylona),
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki;
2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

OPODATKOWANIE DOCHODÓW AKCJONARIUSZY

Spore kontrowersje, zarówno natury prawnej, jak i praktycznej, budzi kwestia opodatkowania zysków akcjonariusza z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej, łączącej w swej konstrukcji elementy spółki osobowej oraz spółki akcyjnej.

Trudności w ustaleniu dochodów akcjonariusza

Do podstawowych przyczyn kontrowersji, jakie nastręcza ustalenie prawidłowych zasad opodatkowania dochodów akcjonariusza z udziału w s.k.a. należy zaliczyć przede wszystkim:
• brak osobowości prawnej spółki komandytowo-akcyjnej oraz fakt, iż taka spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych;
• fakt, że dochodem z akcji są dywidendy i jest on wypłacany zasadniczo dopiero na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za poprzedni rok (konstrukcja ta zasadniczo różni się od typowych przypadków uzyskiwania dochodu ze spółki niemającej osobowości prawnej, gdzie wypłata i ustalenie dochodu może następować w formie zaliczek w czasie roku podatkowego);
• możliwość zmiany osoby akcjonariusza w czasie roku podatkowego, przy czym prawo do otrzymania dywidendy przysługiwać będzie wyłącznie temu akcjonariuszowi, który jest posiadaczem akcji na dzień wypłaty dywidendy.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »