| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

Zakres przedmiotowy odpowiedzialności

Odpowiedzialność wspólników, także byłych wspólników dotyczy wyłącznie zaległości spółki osobowej z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy dana osoba była wspólnikiem. Zatem odpowiedzialność będzie zaległością w podatkach, w których spółka osobowa posiada przymiot podatnika (np. podatku od towarów i usług).
PRZYKŁAD
Marek C. był komplementariuszem w spółce komandytowej od 1 stycznia 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Spółka komandytowa X posiada zaległość w podatku od towarów i usług za luty 2009 r. Egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna. Organ podatkowy nie ma prawa wydać decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej wobec Marka C., ponieważ płatność podatku VAT za luty 2009 r., a tym samym zaległość z tego tytułu powstała w marcu 2009 r., czyli w okresie, w którym Marek C. nie był wspólnikiem w spółce.
Od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono bardzo istotną zmianę w zakresie tej odpowiedzialności, polegającą na wykreśleniu odpowiedzialności wspólnika również za zobowiązania pozostałych wspólników, wynikające z działalności spółki. Jest to zmiana korzystna, chroniąca interesy podatkowe wspólników, którzy poprzednio mogli być pociągnięci do odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe pozostałych wspólników np. w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów, po rozwiązaniu spółki w dalszym ciągu odpowiadać będą osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki. Odpowiedzialność ta będzie dotyczyć np. podatku VAT należnego od likwidowanych towarów własnej produkcji i towarów nabytych, a niesprzedanych w ramach spółki osobowej.
Zapamiętaj
Od 1 stycznia 2009 r. wspólnicy spółek osobowych jako osoby trzecie opowiadają wyłącznie za zaległości podatkowe spółek osobowych, z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy byli wspólnikami.
 
Tryb orzekania

W odróżnieniu od zasad ogólnych orzekania o odpowiedzialności osób trzecich w przypadku wspólników spółek przed orzeczeniem o ich odpowiedzialności nie wydaje się wobec spółki osobowej decyzji, jednakże dotyczy to jedynie zobowiązań, które powstają z mocy prawa (czyli większość zobowiązań podatkowych takich jak np. VAT, akcyza). Zatem w jednym postępowaniu określić można zarówno wysokość zobowiązania podatkowego spółki, jak i osoby trzeciej ponoszącej odpowiedzialność podatkową. Dotyczy to przy tym także przypadków, gdy przed wydaniem decyzji doszło do rozwiązania spółki, co wyraźnie wynika z treści odesłania zawartego w art. 115 § 5 Ordynacji podatkowej. Ponadto określenie wysokości zobowiązania podatkowego w postępowaniu z udziałem byłych wspólników spółki jest dopuszczalne tylko w sytuacji, gdy wysokość zobowiązania nie została stwierdzona w ostatecznej decyzji wydanej w okresie funkcjonowania spółki cywilnej (wyrok NSA z dnia 11 października 2000 r. sygn. akt I SA/Łd 2416/98, OSN z 2004 r. nr 6, poz. 84).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK