| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

Zakres przedmiotowy odpowiedzialności

Odpowiedzialność wspólników, także byłych wspólników dotyczy wyłącznie zaległości spółki osobowej z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy dana osoba była wspólnikiem. Zatem odpowiedzialność będzie zaległością w podatkach, w których spółka osobowa posiada przymiot podatnika (np. podatku od towarów i usług).
PRZYKŁAD
Marek C. był komplementariuszem w spółce komandytowej od 1 stycznia 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Spółka komandytowa X posiada zaległość w podatku od towarów i usług za luty 2009 r. Egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna. Organ podatkowy nie ma prawa wydać decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej wobec Marka C., ponieważ płatność podatku VAT za luty 2009 r., a tym samym zaległość z tego tytułu powstała w marcu 2009 r., czyli w okresie, w którym Marek C. nie był wspólnikiem w spółce.
Od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono bardzo istotną zmianę w zakresie tej odpowiedzialności, polegającą na wykreśleniu odpowiedzialności wspólnika również za zobowiązania pozostałych wspólników, wynikające z działalności spółki. Jest to zmiana korzystna, chroniąca interesy podatkowe wspólników, którzy poprzednio mogli być pociągnięci do odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe pozostałych wspólników np. w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów, po rozwiązaniu spółki w dalszym ciągu odpowiadać będą osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki. Odpowiedzialność ta będzie dotyczyć np. podatku VAT należnego od likwidowanych towarów własnej produkcji i towarów nabytych, a niesprzedanych w ramach spółki osobowej.
Zapamiętaj
Od 1 stycznia 2009 r. wspólnicy spółek osobowych jako osoby trzecie opowiadają wyłącznie za zaległości podatkowe spółek osobowych, z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy byli wspólnikami.
 
Tryb orzekania

W odróżnieniu od zasad ogólnych orzekania o odpowiedzialności osób trzecich w przypadku wspólników spółek przed orzeczeniem o ich odpowiedzialności nie wydaje się wobec spółki osobowej decyzji, jednakże dotyczy to jedynie zobowiązań, które powstają z mocy prawa (czyli większość zobowiązań podatkowych takich jak np. VAT, akcyza). Zatem w jednym postępowaniu określić można zarówno wysokość zobowiązania podatkowego spółki, jak i osoby trzeciej ponoszącej odpowiedzialność podatkową. Dotyczy to przy tym także przypadków, gdy przed wydaniem decyzji doszło do rozwiązania spółki, co wyraźnie wynika z treści odesłania zawartego w art. 115 § 5 Ordynacji podatkowej. Ponadto określenie wysokości zobowiązania podatkowego w postępowaniu z udziałem byłych wspólników spółki jest dopuszczalne tylko w sytuacji, gdy wysokość zobowiązania nie została stwierdzona w ostatecznej decyzji wydanej w okresie funkcjonowania spółki cywilnej (wyrok NSA z dnia 11 października 2000 r. sygn. akt I SA/Łd 2416/98, OSN z 2004 r. nr 6, poz. 84).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »