| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

UNIKANIE PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają definicję podmiotów, do których stosuje się daną umowę. Definicje te są wzorowane na Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku, w rozumieniu której określenie „osoba” obejmuje osoby fizyczne, spółki i wszystkie inne zrzeszenia osób, natomiast określenie „spółka” oznacza osoby prawne lub jednostki, które dla opodatkowania traktuje się jako osoby prawne.
Status spółek osobowych nie jest jednolity w poszczególnych jurysdykcjach podatkowych. W większości, tak jak w Polsce, spółka osobowa jest traktowana jako podmiot transparentny podatkowo, to znaczy, że sama spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a jedynie jej wspólnicy. Niektóre z państw traktują jednak spółkę osobową jako podatnika podatku dochodowego, zrównując jej status podatkowy z osobą prawną (m.in. Hiszpania, Portugalia i Finlandia).
W przypadku Polski zatem zagraniczny wspólnik polskiej spółki osobowej będzie opodatkowany w Polsce od dochodu generowanego z działalności gospodarczej za pośrednictwem spółki. Co do zasady bowiem, zgodnie z artykułem 7 Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku zyski przedsiębiorstwa danego państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim państwie przez położony tam zakład. Przesłanki powstania zakładu zostały określone w art. 5 Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku. Zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.
Polskie organy podatkowe konsekwentnie przyznają, że wspólnik niebędący polskim rezydentem podatkowym, który uzyskuje przychody i ponosi koszty z udziału w spółce osobowej na terenie Polski, w tej części prowadzi przedsiębiorstwo w Polsce. Na gruncie definicji zakładu, organy podatkowe wskazują, że poprzez udział zagranicznego wspólnika w polskiej spółce osobowej dojdzie do powstania zakładu wspólnika w Polsce, ponieważ siedziba spółki osobowej spełnia przesłanki „stałej placówki”. W takim przypadku zyski tego wspólnika z udziału w spółce komandytowej mogą być opodatkowane w Polsce, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 dnia stycznia 2009 r. sygn. IPPB3/423-1476/08-2/JB).
PRZYKŁAD
Spółka X z siedzibą w Holandii zamierza nabyć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej z siedzibą w Polsce, w której komplementariuszem jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka osobowa prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości (zakup, rozwój, sprzedaż). Spółka X będzie pełnić funkcje związane z byciem akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej i nie będzie prowadzić działalności na terytorium Polski. Posiadanie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej będzie uważane za zakład spółki X. Z tego względu przychody uzyskiwane ze spółki komandytowo-akcyjnej (dywidendy) będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.
W praktyce organy podatkowe konsekwentnie odrzucają argumenty podatników, iż udział w spółce komandytowo-akcyjnej zagranicznego wspólnika nie ma na celu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, ale jest jedynie sposobem zorganizowania inwestycji kapitałowej. Wskazują, że z kodeksu spółek handlowych wynika, że spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Dochody uzyskiwane przez spółkę komandytową-akcyjną, jako spółkę osobową, podlegają opodatkowaniu na poziomie wspólników, nie zaś jako dochód spółki. Dochód zagranicznego wspólnika jest więc dochodem uzyskiwanym bezpośrednio z prowadzonej przez spółkę osobową działalności gospodarczej, nie zaś formą inwestycji kapitałowej. Sam udział w spółce komandytowo-akcyjnej, powołanej w celu prowadzenia przedsiębiorstwa stanowi przesłankę do uznania, iż świetle art. 5 Modelowej Konwencji OECD doszło do utworzenia zakładu zagranicznego wspólnika, poprzez który podmiot ten prowadzi w Polsce działalność (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 dnia września 2008 r. sygn. IP-PB3-423-841/08-2/PS).
Dochody z udziału w polskiej spółce osobowej, generowane przez wspólnika zagranicznego mającego siedzibę bądź miejsce zamieszkania w kraju, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, będą stanowiły zyski z zakładu położonego na terytorium Polski. W konsekwencji będą opodatkowane według zasad obowiązujących w polskim prawie podatkowym. W państwie rezydencji zagranicznego wspólnika spółki osobowej znajdzie zastosowanie odpowiednia metoda eliminacji podwójnego opodatkowania (metoda wyłączenia bądź zaliczenia).
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 93 ustawy o VAT
§ 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1) osób prawnych,
2) osobowych spółek handlowych,
3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych
– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:
1) innej osoby prawnej (osób prawnych);
2) osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).
§ 3. (uchylony).
Art. 93a ustawy o VAT
§ 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1) przekształcenia innej osoby prawnej,
2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:
1) osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,
b) spółki kapitałowej;
2) spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK