| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

UNIKANIE PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają definicję podmiotów, do których stosuje się daną umowę. Definicje te są wzorowane na Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku, w rozumieniu której określenie „osoba” obejmuje osoby fizyczne, spółki i wszystkie inne zrzeszenia osób, natomiast określenie „spółka” oznacza osoby prawne lub jednostki, które dla opodatkowania traktuje się jako osoby prawne.
Status spółek osobowych nie jest jednolity w poszczególnych jurysdykcjach podatkowych. W większości, tak jak w Polsce, spółka osobowa jest traktowana jako podmiot transparentny podatkowo, to znaczy, że sama spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a jedynie jej wspólnicy. Niektóre z państw traktują jednak spółkę osobową jako podatnika podatku dochodowego, zrównując jej status podatkowy z osobą prawną (m.in. Hiszpania, Portugalia i Finlandia).
W przypadku Polski zatem zagraniczny wspólnik polskiej spółki osobowej będzie opodatkowany w Polsce od dochodu generowanego z działalności gospodarczej za pośrednictwem spółki. Co do zasady bowiem, zgodnie z artykułem 7 Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku zyski przedsiębiorstwa danego państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim państwie przez położony tam zakład. Przesłanki powstania zakładu zostały określone w art. 5 Modelowej Konwencji w Sprawie Podatku od Dochodu i Majątku. Zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.
Polskie organy podatkowe konsekwentnie przyznają, że wspólnik niebędący polskim rezydentem podatkowym, który uzyskuje przychody i ponosi koszty z udziału w spółce osobowej na terenie Polski, w tej części prowadzi przedsiębiorstwo w Polsce. Na gruncie definicji zakładu, organy podatkowe wskazują, że poprzez udział zagranicznego wspólnika w polskiej spółce osobowej dojdzie do powstania zakładu wspólnika w Polsce, ponieważ siedziba spółki osobowej spełnia przesłanki „stałej placówki”. W takim przypadku zyski tego wspólnika z udziału w spółce komandytowej mogą być opodatkowane w Polsce, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 dnia stycznia 2009 r. sygn. IPPB3/423-1476/08-2/JB).
PRZYKŁAD
Spółka X z siedzibą w Holandii zamierza nabyć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej z siedzibą w Polsce, w której komplementariuszem jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka osobowa prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości (zakup, rozwój, sprzedaż). Spółka X będzie pełnić funkcje związane z byciem akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej i nie będzie prowadzić działalności na terytorium Polski. Posiadanie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej będzie uważane za zakład spółki X. Z tego względu przychody uzyskiwane ze spółki komandytowo-akcyjnej (dywidendy) będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.
W praktyce organy podatkowe konsekwentnie odrzucają argumenty podatników, iż udział w spółce komandytowo-akcyjnej zagranicznego wspólnika nie ma na celu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, ale jest jedynie sposobem zorganizowania inwestycji kapitałowej. Wskazują, że z kodeksu spółek handlowych wynika, że spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Dochody uzyskiwane przez spółkę komandytową-akcyjną, jako spółkę osobową, podlegają opodatkowaniu na poziomie wspólników, nie zaś jako dochód spółki. Dochód zagranicznego wspólnika jest więc dochodem uzyskiwanym bezpośrednio z prowadzonej przez spółkę osobową działalności gospodarczej, nie zaś formą inwestycji kapitałowej. Sam udział w spółce komandytowo-akcyjnej, powołanej w celu prowadzenia przedsiębiorstwa stanowi przesłankę do uznania, iż świetle art. 5 Modelowej Konwencji OECD doszło do utworzenia zakładu zagranicznego wspólnika, poprzez który podmiot ten prowadzi w Polsce działalność (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 dnia września 2008 r. sygn. IP-PB3-423-841/08-2/PS).
Dochody z udziału w polskiej spółce osobowej, generowane przez wspólnika zagranicznego mającego siedzibę bądź miejsce zamieszkania w kraju, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, będą stanowiły zyski z zakładu położonego na terytorium Polski. W konsekwencji będą opodatkowane według zasad obowiązujących w polskim prawie podatkowym. W państwie rezydencji zagranicznego wspólnika spółki osobowej znajdzie zastosowanie odpowiednia metoda eliminacji podwójnego opodatkowania (metoda wyłączenia bądź zaliczenia).
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 93 ustawy o VAT
§ 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1) osób prawnych,
2) osobowych spółek handlowych,
3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych
– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:
1) innej osoby prawnej (osób prawnych);
2) osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).
§ 3. (uchylony).
Art. 93a ustawy o VAT
§ 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1) przekształcenia innej osoby prawnej,
2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:
1) osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,
b) spółki kapitałowej;
2) spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK