| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

ZBYCIE AKCJI

Odmiennie przedstawiają się skutki podatkowe w zakresie wnoszenia składników majątkowych do spółek osobowych przez wspólników będących osobami fizycznymi.
PRZYKŁAD
Jan B. jest akcjonariuszem spółki X S.A. i zarazem komandytariuszem spółki komandytowej Y. Podatnik planuje wniesienie posiadanych przez siebie akcji jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej Y. Zmiana ta nie wpłynie na proporcje udziału w zysku spółki komandytowej. Jan B. nie otrzyma żadnego wynagrodzenia za akcje wniesione jako wkład do spółki komandytowej. W przyszłości akcje w spółce X mają być zbyte przez spółkę komandytową Y.
W przedstawionej sytuacji mogłoby się wydawać, że wniesienie akcji do spółki komandytowej tytułem wkładu będzie operacją neutralną podatkowo, zwłaszcza że wspólnik nie otrzyma z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Jednak na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Z brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, iż dotyczy on jedynie udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz wkładów w spółdzielniach. Zatem w przypadku wniesienia akcji jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie powinien powstać przychód z kapitałów pieniężnych. Nie można również uznać, iż wniesienie akcji jako wkładu do spółki komandytowej stanowi odpłatne ich zbycie na mocy na art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f., skoro wspólnik nie otrzyma z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Tymczasem organy podatkowe w najnowszych interpretacjach prawa podatkowego, posiłkując się zasadą powszechności opodatkowania, uznają, że pod pojęciem odpłatnego zbycia należy rozumieć każdą formę przeniesienia własności udziałów, akcji za wynagrodzeniem. Wskazują, że wniesienie akcji do spółki osobowej powoduje zmianę właściciela – właścicielem staje się bowiem spółka osobowa – stąd mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem wniesionych akcji. Tym samym wniesienie akcji do spółki osobowej jest przeniesieniem własności tych akcji, za które wnioskodawcy przysługuje wkład w spółce osobowej o określonej wartości. Kwota odpowiadająca wartości otrzymanego wkładu w spółce osobowej stanowi w tym przypadku przychód (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 października 2008 r. sygn. IPPB1/415-867/08-4/AM).
W omawianym przykładzie Jan B. zobowiązany byłby zatem do zapłaty 19% podatku dochodowego od dochodu ze zbycia akcji w spółce X.
Podgląd ten został ostatnio zakwestionowany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który w wyroku z dnia 17 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 2926/08, niepubl.) wskazał, że nieprawidłowe jest uznanie, iż wniesienie przez osobę fizyczną akcji spółki akcyjnej jako wkładu do spółki komandytowej wywoła skutek w postaci powstania po stronie osoby wnoszącej akcje przychodu. Sąd podkreślił, że opisana czynność nie ma charakteru odpłatnego. Co więcej, nie wiąże się z nim otrzymanie od spółki komandytowej czegokolwiek w zamian, w przeciwieństwie do sytuacji aportów do spółek osobowych lub do spółdzielni. Sąd wskazał ponadto, że problematyczne jest samo ustalenie przychodu w takim przypadku, to jest jaką wartość osoba wnosząca wkład niepieniężny otrzymuje lub ma otrzymać w zamian za niego. Oczywistym bowiem jest, że wartość wkładu nie jest tym, co wspólnik wnoszący wkład otrzymuje za jego wniesienie do spółki komandytowej. Wniesienie wkładu niepieniężnego o określonej wartości (umowa spółki komandytowej powinna zawierać oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość – art. 105 pkt 4 k.s.h.) jako takie nie może być jednocześnie uznane za zwrotne otrzymanie przychodu w wysokości właśnie wartości tegoż wnoszonego wkładu. Sąd wyraźnie podkreślił, że osoba wnosząca taki wkład w postaci akcji spółki akcyjnej wyzbywa się tych akcji, ale nie otrzymuje za niego zapłaty, lecz jedynie „przekształca” go na wkład, którym uczestniczy w spółce komandytowej.
Wyrok ten rzuca nowe światło na schemat optymalizacji polegający na wnoszeniu do spółki osobowej akcji bądź udziałów w spółkach kapitałowych należących do osób fizycznych celem ich późniejszej sprzedaży przez spółkę osobową. Jeżeli w wyniku powyższego wyroku WSA praktyka organów podatkowych ulegnie zmianie, schematy te znów staną się atrakcyjne dla podatników.
Warto wskazać, że organy podatkowe nie kwestionują natomiast możliwości odliczenia od przychodu ze sprzedaży akcji przez spółkę osobową, kosztów uzyskania przychodów w wysokości kwoty odpowiadająca wartości objętego wkładu w spółce osobowej z dnia wniesienia akcji (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 listopada 2008 r. sygn. PPB1/415-1090/08-2/AG). Zatem w przypadku uznania wniesienia akcji bądź udziałów osoby fizycznej do spółki osobowej za operację neutralną podatkowo będzie można odliczyć podwyższone koszty uzyskania przychodów przy późniejszej sprzedaży akcji bądź udziału, a tym samym zminimalizować obciążenia w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK