| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

Sukcesja praw i obowiązków

Ordynacja podatkowa reguluje sukcesję praw i obowiązków podatkowych w określonych przypadkach. Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna powstała w wyniku:
• przekształcenia innej osoby prawnej,
• przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki. Przepis ten stosuje się odpowiednio do:
• osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej,
• spółki kapitałowej,
• spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.
Spółka osobowa, która powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jest to ogólna zasada sukcesji podatkowej.
W ustawie o VAT nie wprowadzono odrębnych reguł dotyczących konsekwencji przekształcenia spółek w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług przez spółkę osobową powstałą z przekształcenia spółki kapitałowej. W tym przypadku należy zatem stosować przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące sukcesji praw i obowiązków.
PRZYKŁAD
Spółka kapitałowa X została przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną Y. W tej sytuacji spółka Y jest zobowiązana do złożenia deklaracji VAT za kolejny okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło przekształcenie. Spółka Y będzie uprawniona do rozliczenia podatku naliczonego VAT z podatkiem należnym VAT, który przysługiwał uprzednio przekształconej spółce X.
Konsekwencją sukcesji podatkowej będzie również brak obowiązku dokonywania nowego zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług. Jeżeli spółka przekształcana była zarejestrowanym podatnikiem, to nie trzeba dokonywać powtórnej rejestracji spółki przekształconej, ale wystarczy dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego na druku VAT-R oraz NIP 2 w ciągu 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana (art. 96 ust. 12 ustawy o VAT).
Zapamiętaj
Spółka osobowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje w prawa i obowiązki spółki kapitałowej w zakresie podatku od towarów i usług.

ZBYCIE NIERUCHOMOŚCI

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podkreślają, że w przypadku zbycia przez spółkę osobową wniesionej aportem nieruchomości budynkowej, przychód podatkowy dla wspólników spółki osobowej będzie określany proporcjonalnie do posiadanych udziałów – i powstanie w dacie zawarcia prawnie skutecznej umowy w wysokości w niej wyrażonej.
Jeżeli spółka osobowa amortyzowała nieruchomość, koszt uzyskania przychodów z tytułu tego zbycia stanowić będzie wartość początkowa tej nieruchomości, pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, która obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Przy czym wartość początkową nieruchomości budynkowej stanowić będzie jej wartość określona przez wspólników w umowie spółki osobowej na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2209 r. sygn. ILPB3/423-697/08-3/HS).
Zapamiętaj
W przypadku wniesienia wkładu przez spółkę kapitałową do spółki osobowej nie powstanie przychód na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.
PRZYKŁAD
Spółka X jest właścicielem budynku. Nieruchomość jest wynajmowana na rzecz podmiotów trzecich. Oprócz działalności polegającej na wynajmowaniu nieruchomości, spółka prowadzi aktywną działalność polegającą na doradztwie strategicznym oraz inwestycyjnym. Spółka w większości zamortyzowała nieruchomość. Jej wartość rynkowa jest wysoka i spółka, sprzedając nieruchomość, zobowiązana będzie zapłacić wysoki podatek dochodowy. Spółka planuje powołanie spółki osobowej, której przedmiotem działalności będzie zarządzanie nieruchomościami. Jako wkład do spółki osobowej spółka wniesie nieruchomość, która w przyszłości zostanie sprzedana przez spółkę osobową.
W tym przypadku główną korzyścią podatkową jest fakt, iż spółka osobowa, sprzedając nieruchomość, uprawniona będzie do uwzględnienia kosztu nabycia w wysokości wartości nieruchomości na dzień wniesienia wkładu do spółki osobowej, nie wyższej od jej wartości rynkowej, o ile nieruchomość nie będzie amortyzowana przez spółkę osobową. W ten sposób w znacznym stopniu zminimalizowany zostanie podatek dochodowy należny od dochodu ze sprzedaży nieruchomości w stosunku do podatku dochodowego, jaki miałaby zapłacić spółka X.
Jednocześnie należy wskazać, że wniesienie przez spółkę do spółki osobowej tytułem wkładu niepieniężnego nieruchomości nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie spółki X.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK