| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

PODATKOWE ASPEKTY PRZEKSZTAŁCEŃ

Jeżeli spółka osobowa powstała z przekształcenia spółki kapitałowej, wówczas wstępuje w prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Tym samym nie będzie zobowiązana do dokonania nowego zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług.

Istota przekształcenia

W praktyce często dokonuje się przekształceń spółek kapitałowych w spółki osobowe w celu zoptymalizowania opodatkowania zysków generowanych przez wspólników. W sytuacji gdy zyski te są wypłacane przez spółkę kapitałową występuje podwójne opodatkowanie – na poziomie spółki kapitałowej oraz na poziomie jej wspólników. W przypadku przekształcenia zysk ze spółki osobowej (jako podmiotu transparentnego podatkowo) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na poziomie spółki, a jedynie na poziomie wspólnika.
Istotą przekształcenia (transformacji) jest zmiana formy prawnej, w której funkcjonuje dany podmiot. Podmiot przekształcany nie jest traktowany jako podmiot likwidowany, ponieważ prowadzona działalność, przy wykorzystaniu tego samego majątku, będzie przez niego kontynuowana w innej formie prawnej. W związku z tym, na gruncie prawa prywatnego, sformułowano pogląd, zgodnie z którym w wyniku przekształcenia następuje kontynuacja, a nie następstwo prawne, bowiem tylko sam podmiot podlega zmianie, a nie zamianie na inny podmiot2. W konsekwencji skutki przekształcenia oraz następstwa prawnego są tożsame – wstąpienie we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podmiotu przekształcanego.

Niepodzielone zyski spółki kapitałowej

W związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową w niektórych sytuacjach może dojść do wielu komplikacji natury podatkowej. Przykładowo, do niedawna zagadnieniem, które budziło wiele kontrowersji, była kwestia opodatkowania niepodzielonych zysków spółki kapitałowej z lat poprzednich, które zostały przekazane do majątku spółki osobowej jako przekształconej. W orzecznictwie sądów administracyjnych oraz praktyce organów podatkowych nie było jednolitego stanowiska w tej kwestii. Większość organów podatkowych oraz sądów administracyjnych opowiadało się za tym, iż niepodzielony zysk spółki kapitałowej stanowi dochód wspólników po przekształcaniu spółki kapitałowej w osobową. Pogląd ten w szczególności zawarty był w piśmie Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2008 r. stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską nr 599. Minister Finansów podkreślił, że katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wskazany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jest katalogiem otwartym. Nawet jeśli ustawodawca wprost nie wskazał omawianej sytuacji jako mieszczącej się w tym katalogu, to należy uznać, że pozostałe w spółce kapitałowej środki nieopodatkowane, stanowić będą dla wspólników przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. A zatem przekształcana spółka kapitałowa jest zobowiązana, jako płatnik, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Natomiast w wyroku z dnia 8 sierpnia 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FSK 871/08, LEX nr 188456) stwierdził, iż ewentualny przychód z niepodzielonych zysków przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową musiałby odpowiadać ogólnym zasadom wyrażonym w art. 24 ust. 5 u.p.d.o.f., czyli musiałby pochodzić z udziału w zyskach osoby prawnej i zostać faktycznie uzyskany. Nie można uznać, iż przekazanie niepodzielonego w latach poprzednich zysku na wkłady wspólników spółki przekształconej jest tożsame z pozostawieniem zysku wspólnikom (przeznaczeniem zysku) do rozporządzania. W związku z tym sąd uznał, że w przypadku przekształcenia kapitału zapasowego przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w kapitał podstawowy przekształconej spółki komandytowej po stronie wspólników spółki przekształconej nie powstanie przychód (dochód) z udziału w zyskach osoby prawnej.
Wątpliwości ostatecznie wyeliminowała nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z której wynika, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe. Przepisy nowelizujące wskazały, że przychód określa się na dzień przekształcenia, a zobowiązanym do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego jako płatnik będzie spółka osobowa powstała w wyniku przekształcenia.
Zapamiętaj
Od 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę osobową niepodzielony zysk z lat ubiegłych będzie dochodem kapitałowym wspólnika.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK