| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

Dochód ze zbycia udziału w spółce osobowej

Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (tj. udział w spółce osobowej) może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. W sytuacji gdy ten warunek jest spełniony wspomniany przepis nakłada dalsze wymagania w postaci konieczności uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Organy podatkowe w swych interpretacjach stoją na stanowisku, że przychód uzyskany przez wspólnika wskutek zbycia udziału w spółce osobowej, na gruncie podatku dochodowego będzie kwalifikowany jako przychód ze źródła „prawa majątkowe” (zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 u.p.d.o.f.). Organy podatkowe jednoznacznie odrzucają w tym przypadku możliwość uznania przychodu ze zbycia takiego prawa do źródła przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza” i opodatkowania go na zasadach właściwych dla tego źródła, pomimo iż w doktrynie prawno-podatkowej wskazuje się, że taka kwalifikacja byłaby bardziej zasadna.
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 18 u.p.d.o.f. 
Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK