| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Czy można zmienić wspólnika

Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej może być przeniesiony na inną osobę, jeżeli umowa spółki tak stanowi (art. 10 § 1 k.s.h.). Brak stosownego zapisu w umowie spółki wyklucza dokonanie takiej czynności bez wcześniejszej zmiany umowy spółki. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Umowa spółki może zatem wyłączyć obowiązek uzyskania pisemnej zgody pozostałych wspólników na przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce na rzecz osoby trzeciej. W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki (art. 10 § 3 k.s.h.).
PRZYKŁAD
Wspólnicy dwuosobowej spółki jawnej ubiegali się o dofinansowanie na projekt unijny polegający na szkoleniach językowych pracowników. Jeden ze wspólników zajmował się przy tym tylko i wyłącznie projektem, od którego zależało dalsze istnienie spółki (kwota dofinansowania to 350 000 zł). W związku z tym po naradzie wspólnicy doszli do wniosku, że jeden z nich wystąpi ze spółki i zbędzie swój udział drugiemu wspólnikowi, sam podpisując ze spółką umowę o pracę. Niestety w takiej sytuacji wystąpienie ze spółki nie jest możliwe bez jej likwidacji. Wspólnicy mogą zatem postąpić trójtorowo. Po pierwsze, mogą zbyć udział wspólnika osobie trzeciej. O ile w umowie spółki nie znalazła się stosowna klauzula, wymaga to zmiany umowy i zgłoszenia do KRS. Mogą też rozwiązać spółkę i jeden z nich będzie jednoosobowym przedsiębiorcą. Mogą wreszcie przekształcić działalność w jednoosobową spółkę z o.o. Z pragmatycznego punktu widzenia najrozsądniejsze jest oczywiście pierwsze rozwiązanie.
NASZA RADA
Jeśli zakładamy spółkę jawną, to warto jest już w umowie zawrzeć klauzulę o możliwości przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę. W sytuacji kryzysowej, kiedy jeden ze wspólników chce wystąpić ze spółki, będzie można szybko i bezboleśnie zmienić jej skład osobowy.
CO NA TO SĄD?
Skoro przepisy k.s.h. uzależniają przeniesienie „udziału spółkowego” w spółce osobowej na innego wspólnika lub osobę trzecią od spełnienia dwóch przesłanek przewidzianych w art. 10 § 1 i 2 k.s.h., to brak w umowie spółki postanowienia zezwalającego na przeniesienie „udziału spółkowego” powoduje bezwzględną nieważność czynności prawnej dokonanej z naruszeniem tego przepisu (art. 58 k.c.).
Wyrok SA w Warszawie z 26 października 2006 r. sygn. akt VI ACa 394/06, Apel.-W-wa z 2007 r. nr 3, poz. 27

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK