| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Prawa i obowiązki wspólników

Podstawą działania spółki jest umowa, ale prawa i obowiązki wspólników wynikają również z przepisów ustawowych. Większość z nich poddaje się modyfikacji, ale są również takie, które bezwzględnie wiążą strony.

Charakter uprawnień

Można wyróżnić dwie kategorie praw i obowiązków wspólników – o charakterze korporacyjnym oraz o charakterze majątkowym. Prawa i obowiązki wspólników spółki jawnej mają z reguły charakter dyspozytywny. Jeżeli więc przepisy nie stanowią inaczej, wspólnicy zakładający spółkę jawną mogą swobodnie kształtować swój status w spółce, uwzględniając potrzeby konkretnego przypadku. Umowa nie może jednak sprzeciwiać się naturze stosunku spółki jawnej, bezwzględnie obowiązującym przepisom oraz zasadom współżycia społecznego. Do praw i obowiązków o charakterze korporacyjnym zalicza się w szczególności:
● prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki,
● prawo do reprezentowania spółki,
● prawo do informacji o stanie majątku i interesów spółki,
● prawo dowypowiedzenia umowy spółki,
● prawo do żądania rozwiązania spółki przez sąd.
Natomiast podstawowymi prawami i obowiązkami o charakterze majątkowym są:
● obowiązek wniesienia wkładu do spółki,
● obowiązek udziału w stratach powstałych w majątku spółki w trakcie jej istnienia,
● prawo do udziału w zysku spółki oraz prawo żądania podziału i wypłaty zysku spółki przypadającego na wspólnika,
● prawo doodsetek od udziału kapitałowego,
● prawo dożądania zwrotu wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem spraw spółki oraz ewentualnie prawo do wynagrodzenia z tytułu prowadzenia spraw spółki, jeżeli umowa spółki jawnej przewiduje wynagrodzenia za prowadzenie jej spraw,
● prawo do wypłaty określonej sumy pieniężnej z tytułu udziału w spółce w przypadku ustąpienia wspólnika ze spółki oraz w przypadku rozwiązania spółki i jej likwidacji,
● prawo do żądania zwrotu w naturze rzeczy wniesionych do spółki tytułem wkładu wyłącznie do używania.

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »