| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Prawa i obowiązki wspólników

Podstawą działania spółki jest umowa, ale prawa i obowiązki wspólników wynikają również z przepisów ustawowych. Większość z nich poddaje się modyfikacji, ale są również takie, które bezwzględnie wiążą strony.

Charakter uprawnień

Można wyróżnić dwie kategorie praw i obowiązków wspólników – o charakterze korporacyjnym oraz o charakterze majątkowym. Prawa i obowiązki wspólników spółki jawnej mają z reguły charakter dyspozytywny. Jeżeli więc przepisy nie stanowią inaczej, wspólnicy zakładający spółkę jawną mogą swobodnie kształtować swój status w spółce, uwzględniając potrzeby konkretnego przypadku. Umowa nie może jednak sprzeciwiać się naturze stosunku spółki jawnej, bezwzględnie obowiązującym przepisom oraz zasadom współżycia społecznego. Do praw i obowiązków o charakterze korporacyjnym zalicza się w szczególności:
● prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki,
● prawo do reprezentowania spółki,
● prawo do informacji o stanie majątku i interesów spółki,
● prawo dowypowiedzenia umowy spółki,
● prawo do żądania rozwiązania spółki przez sąd.
Natomiast podstawowymi prawami i obowiązkami o charakterze majątkowym są:
● obowiązek wniesienia wkładu do spółki,
● obowiązek udziału w stratach powstałych w majątku spółki w trakcie jej istnienia,
● prawo do udziału w zysku spółki oraz prawo żądania podziału i wypłaty zysku spółki przypadającego na wspólnika,
● prawo doodsetek od udziału kapitałowego,
● prawo dożądania zwrotu wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem spraw spółki oraz ewentualnie prawo do wynagrodzenia z tytułu prowadzenia spraw spółki, jeżeli umowa spółki jawnej przewiduje wynagrodzenia za prowadzenie jej spraw,
● prawo do wypłaty określonej sumy pieniężnej z tytułu udziału w spółce w przypadku ustąpienia wspólnika ze spółki oraz w przypadku rozwiązania spółki i jej likwidacji,
● prawo do żądania zwrotu w naturze rzeczy wniesionych do spółki tytułem wkładu wyłącznie do używania.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK