| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Zyski i straty

Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku, bez względu na rodzaj i wartość wkładu (art. 51 § 1 k.s.h.). Umowa może jednak zawierać odmienne postanowienia, np. dopuszczalne jest ustalenie przez wspólników w umowie spółki proporcji udziału w zyskach odzwierciedlających wartość wkładów wniesionych przez każdego ze wspólników do spółki. W razie wątpliwości określone w umowie spółki proporcje udziału wspólników w zyskach odnosi się także do udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach. Niedopuszczalne jest natomiast wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach i obciążenie go jedynie obowiązkiem uczestniczenia w stratach. Każdemu wspólnikowi przysługuje prawo żądania podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Nie oznacza to jednak, iż w każdym przypadku zysk musi podlegać wypłacie. Wspólnicy mogą uchwałą zdecydować o zatrzymaniu zysku w spółce, np. w celu finansowania dalszego jej rozwoju. Jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika.

Zaliczki i odsetki

Prawo nie reguluje dopuszczalności pobierania przez wspólników zaliczek na poczet udziału w zyskach, dlatego możliwość zaliczkowania udziału w zysku zależy od zamieszczenia odpowiednich postanowień w umowie spółki. W przypadku zamieszczenia w umowie spółki postanowień dopuszczających możliwość zaliczkowania udziału w zyskach, umowa powinna przewidywać tryb zaliczkowania, kwestie zwrotu pobranych zaliczek w przypadku poniesienia przez spółkę straty oraz zagadnienia zaliczania pobranych zaliczek na poczet udziału w zyskach przy końcowym rozliczaniu roku obrotowego. Co do odsetek to każdy wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę (art. 53 k.s.h.). Umowa spółki może to uprawnienie wyłączyć, ograniczyć lub rozszerzyć.
Zapamiętaj
Ustawowe prawo do odsetek jest niezależne od wykazania zysku w bilansie spółki. W razie gdy spółka wykazuje zysk, odsetki należne wspólnikom wykazuje się jako wydatki spółki i zmniejsza o ich wartość zysk brutto spółki.
PRZYKŁAD
Udział kapitałowy wspólnika spółki jawnej stanowi pewną wartość księgową wyrażoną w złotych i zapisaną na jego koncie w księgach handlowych spółki. Umowa może przewidywać, że udział wspólnika jest mniejszy, równy lub większy niż wartość jego wkładu. W spółce jawnej „Modus” wkład wspólnika określono na 100 000 zł, a jego udział kapitałowy na 200 000 zł. W takiej sytuacji wspólnik ten ma prawo do pobierania odsetek w wysokości 5% obliczonych od tej ostatniej kwoty w stosunku rocznym, a więc 10 000 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »