| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Zyski i straty

Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku, bez względu na rodzaj i wartość wkładu (art. 51 § 1 k.s.h.). Umowa może jednak zawierać odmienne postanowienia, np. dopuszczalne jest ustalenie przez wspólników w umowie spółki proporcji udziału w zyskach odzwierciedlających wartość wkładów wniesionych przez każdego ze wspólników do spółki. W razie wątpliwości określone w umowie spółki proporcje udziału wspólników w zyskach odnosi się także do udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach. Niedopuszczalne jest natomiast wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach i obciążenie go jedynie obowiązkiem uczestniczenia w stratach. Każdemu wspólnikowi przysługuje prawo żądania podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Nie oznacza to jednak, iż w każdym przypadku zysk musi podlegać wypłacie. Wspólnicy mogą uchwałą zdecydować o zatrzymaniu zysku w spółce, np. w celu finansowania dalszego jej rozwoju. Jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika.

Zaliczki i odsetki

Prawo nie reguluje dopuszczalności pobierania przez wspólników zaliczek na poczet udziału w zyskach, dlatego możliwość zaliczkowania udziału w zysku zależy od zamieszczenia odpowiednich postanowień w umowie spółki. W przypadku zamieszczenia w umowie spółki postanowień dopuszczających możliwość zaliczkowania udziału w zyskach, umowa powinna przewidywać tryb zaliczkowania, kwestie zwrotu pobranych zaliczek w przypadku poniesienia przez spółkę straty oraz zagadnienia zaliczania pobranych zaliczek na poczet udziału w zyskach przy końcowym rozliczaniu roku obrotowego. Co do odsetek to każdy wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę (art. 53 k.s.h.). Umowa spółki może to uprawnienie wyłączyć, ograniczyć lub rozszerzyć.
Zapamiętaj
Ustawowe prawo do odsetek jest niezależne od wykazania zysku w bilansie spółki. W razie gdy spółka wykazuje zysk, odsetki należne wspólnikom wykazuje się jako wydatki spółki i zmniejsza o ich wartość zysk brutto spółki.
PRZYKŁAD
Udział kapitałowy wspólnika spółki jawnej stanowi pewną wartość księgową wyrażoną w złotych i zapisaną na jego koncie w księgach handlowych spółki. Umowa może przewidywać, że udział wspólnika jest mniejszy, równy lub większy niż wartość jego wkładu. W spółce jawnej „Modus” wkład wspólnika określono na 100 000 zł, a jego udział kapitałowy na 200 000 zł. W takiej sytuacji wspólnik ten ma prawo do pobierania odsetek w wysokości 5% obliczonych od tej ostatniej kwoty w stosunku rocznym, a więc 10 000 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK