| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kary porządkowe w praktyce

Kary porządkowe w praktyce

Pracodawca może ukarać pracownika jedną z kar porządkowych za nieprzestrzeganie m.in. przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy. Jeżeli pracownik uzna, że decyzja pracodawcy była bezzasadna albo została wydana z naruszeniem przepisów prawa pracy, wówczas w terminie siedmiu dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu może wnieść sprzeciw.

Zatarcie kary
 
Kodeks pracy przewiduje możliwość zatarcia nałożonej kary. Oznacza to, że uznaje się wymierzoną karę za niebyłą i wykreśla się ją z akt osobowych pracownika. Zatarcie kary następuje:
● z mocy prawa w razie uwzględnienia sprzeciwu przez pracodawcę,
● wydania przez sąd orzeczenia o uchyleniu kary,
● po roku nienagannej pracy.
Nienaganne wykonywanie pracy oznacza, że w ciągu roku od ukarania pracownik nie był karany za naruszenie obo
wiązków pracowniczych. Jeżeli w ciągu tego roku pracodawca nałożył na pracownika inną lub taką samą karę porządkową, wówczas rok nienagannej pracy należy liczyć od daty zastosowania kolejnej kary. Do wykreślenia kary potrzebna jest decyzja kierownika zakładu pracy lub innego upoważnionego do tego pracownika. W sytuacji gdy pomimo nienagannej pracy nie nastąpiło zatarcie kary, pracownik może domagać się dokonania takiego zatarcia.
Możliwe jest również wcześniejsze zatarcie kary. Może ono nastąpić z inicjatywy pracodawcy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Natomiast jeżeli pracownik nie jest przez taką organizację reprezentowany, wówczas nie przysługuje jej inicjatywa złożenia wniosku do pracodawcy. Warto podkreślić, że pracownik, wobec którego zastosowano karę porządkową, nie może sam wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o wcześniejsze uznanie kary za niebyłą. 
 


PAULINA DĄBROWSKA


Poradnik Gazety Prawnej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK