| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kary porządkowe w praktyce

Kary porządkowe w praktyce

Pracodawca może ukarać pracownika jedną z kar porządkowych za nieprzestrzeganie m.in. przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy. Jeżeli pracownik uzna, że decyzja pracodawcy była bezzasadna albo została wydana z naruszeniem przepisów prawa pracy, wówczas w terminie siedmiu dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu może wnieść sprzeciw.

Rodzaje kar porządkowych
 
Naruszenie przez pracownika obowiązków pracowniczych może stanowić podstawę do wymierzenia przez pracodawcę jednej z kar porządkowych przewidzianych w kodeksie pracy. Karę można nałożyć bez względu na to, czy pracownik swoim naruszeniem wyrządził pracodawcy szkodę.
Zastosowanie jednej z kar porządkowych nie wyklucza innych rodzajów odpowiedzialności pracownika: odpowiedzialności zawodowej (np. lekarza), majątkowej (jeżeli nastąpiła szkoda) lub karnej (w przypadku popełnienia przestępstwa). Zatem w określonych okolicznościach możliwy jest zbieg odpowiedzialności porządkowej z innego rodzaju odpowiedzialnością, ponoszoną przez danego pracownika za to samo naruszenie obowiązków pracowniczych.
Kodeks pracy wymienia następujące rodzaje kar porządkowych:
● karę upomnienia,
● karę nagany,
● karę pieniężną.
Jest to katalog wyczerpujący, wykluczający jego rozszerzenie, w szczególności w układach zbiorowych pracy, regulaminach pracy albo w umowie o pracę. Oznacza to, że jeśli pracodawca zostosowałby wobec pracownika inną karę porządkową, niż wymieniona w kodeksie pracy, wówczas podlegałby odpowiedzialności za wykroczenie na podstawie art. 281 pkt 4 k.p.
Pracownik może być wielokrotnie ukarany karą porządkową, w zależności od liczby dokonanych naruszeń. Od rodzaju przekroczenia będzie zależało to, czy zostanie ukarany tą samą czy różnymi karami porządkowymi. Warto jednak podkreślić, że za jedno przekroczenie pracownik może być ukarany tylko jedną karą porządkową. Przepisy nie dają bowiem pracodawcy podstaw do kumulowania kar.
ZAPAMIĘTAJ
Jeżeli pracownik naruszy obowiązki pracownicze, wówczas za jedno przekroczenie może być ukarany tylko jedną karą porządkową. Pracodawca nie może zastosować wobec niego zarówno np. kary nagany i kary pieniężnej.
Prawo pracy nie narzuca pracodawcy kolejności stosowania kar porządkowych. Pracodawca ma więc wybór, czy za dane przewinienie pracownika zastosuje karę upomnienia czy nagany. Natomiast karę pieniężną można zastosować tylko w przypadkach określonych w kodeksie pracy, czyli:
● za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
● opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
● stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, tj. po dokonaniu potrąceń alimentów, sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek. Kodeks pracy określił zatem najwyższą wysokość kary porządkowej; nie określono natomiast jej dolnej granicy.
PRZYKŁAD
Informatyk zatrudniony w banku nie poinformował swojego przełożonego, że w czwartek nie przyjdzie do pracy. Kierownik zaniepokojony niobecnością pracownika zadzwonił do niego z pytaniem, dlaczego nie ma go w pracy. Informatyk stwierdził, że przyjdzie w piątek do pracy i nie podał przyczyny swojej nieobecności. W tej sytuacji przełożony może nałożyć na pracownika karę pieniężną za nieusprawiedliwioną jednodniową nieobecność w pracy. W tym przypadku miesięczne wynagrodzenie pracownika będzie maksymalnie niższe o dwa dni pracy. Pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za dzień swojej nieobecności a za karę zostanie mu potrącona jedna „dniówka”.
ZAPAMIĘTAJ
Wpływy z kar pieniężnych pracodawca powinien przeznaczyć na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK