| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe zasady kontroli podatkowej

Nowe zasady kontroli podatkowej

Wykonywanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców nierozerwalnie jest związane z płaceniem różnego rodzaju danin publicznoprawnych. Nic więc dziwnego, iż jest to grupa podmiotów, która jest obiektem zainteresowania organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Reguły przeprowadzania kontroli podatkowej u przedsiębiorcy w ostatnim czasie uległy istotnym zmianom. Znajomość tej materii jest bardzo istotna, ponieważ przeprowadzenie czynności kontrolnych z natury związane jest z wnikaniem w sferę majątkowych i osobistych praw kontrolowanych.

Protokół kontroli

Przebieg kontroli kontrolujący dokumentuje w protokole. Stan faktyczny może być ponadto utrwalony za pomocą aparatury rejestrującej obraz i dźwięk lub na informatycznych nośnikach danych. Protokół kontroli zawiera w szczególności (art. 290 Ordynacji podatkowej):
● wskazanie kontrolowanego,
● wskazanie osób kontrolujących,
● określenie przedmiotu i zakresu kontroli,
● określenie miejsca i czasu przeprowadzenia kontroli,
● opis dokonanych ustaleń faktycznych,
● dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów,
● ocenę prawną sprawy będącej przedmiotem kontroli,
● pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz prawie złożenia korekty deklaracji,
● pouczenie o obowiązku zawiadomienia organu podatkowego przez kontrolowanego o każdej zmianie swojego adresu dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli podatkowej, jeżeli w toku kontroli podatkowej ujawniono nieprawidłowości, oraz skutkach niedopełnienia tego obowiązku.
Załącznik do protokołu kontroli stanowią protokoły z przeprowadzonych czynności (dowodów z zeznań świadków, opinii biegłych, dowodów z oględzin). W protokole kontroli mogą być zawarte również ustalenia dotyczące badania ksiąg w zakresie ich nierzetelności lub wadliwości. W tym przypadku nie sporządza się odrębnego protokołu badania ksiąg. Dowody w toku kontroli podatkowej mogą być utrwalane za pomocą aparatury rejestrującej obraz i dźwięk lub na informatycznych nośnikach danych. Szczegółowe zasady ich zabezpieczania, odtwarzania i wykorzystywania reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2005 r. w sprawie sposobu zabezpieczania, odtwarzania i wykorzystywania dowodów
utrwalonych w toku kontroli podatkowej (Dz.U. nr 166, poz. 1392).
ZAPAMIĘTAJ
Protokół kontroli jest sporządzany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz protokołu kontrolujący doręcza kontrolowanemu.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »