| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

Krok 4 - przeprowadzenie wyborów
 
Za zorganizowanie wyborów odpowiedzialny jest pracodawca. Niemniej jednak to komisja wyborcza jest uprawniona do ich przeprowadzenia. Wybory przeprowadza się w dniu roboczym, nie później niż w terminie 30 dni od dnia ustalenia regulaminu wyborów. O ile jest to możliwe, wybory powinny odbyć się na ogólnym zebraniu pracowników. W związku z tym pracodawca powinien udostępnić komisji i pracownikom pomieszczenie, w którym będzie można przeprowadzić wybory. Każdy z pracowników powinien otrzymać kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów. Prawidłowe sporządzenie karty jest o tyle ważne, że nie może ona zawierać elementów, które pozwalałyby na zidentyfikowanie głosującego. Komisja powinna także dysponować listą pracowników uprawionych do głosowania oraz dokładną liczbą kart, aby zapobiec ewentualnemu kilkakrotnemu głosowaniu lub oddaniu głosu przez osobę nieuprawnioną.
Przykład
Komisja wyborcza sporządziła imienną listę wyborców. Pracownicy byli na nią wpisani w porządku alfabetycznym i każde z nazwisk miało numer porządkowy. Karty do głosownia, w celu zapobieżenia podwójnemu głosowaniu, zostały również ponumerowane, a ich numery odpowiadały poszczególnym nazwiskom. Tak przygotowane karty są nieprawidłowe, ponieważ umożliwiają identyfikację głosującego.
Głosowanie należy tak zorganizować, aby pracownicy mogli swobodnie oddać swój głos. Jest ono tajne, co za tym idzie, pracownicy powinni mieć możliwość oddania głosu w taki sposób, aby inni nie mogli zapoznać się z jego treścią.
Przeprowadzenie głosowania może okazać się trudne, gdy pracownicy świadczą pracę stale poza zakładem pracy bądź zakład pracy mieści się w kilku miejscach kraju (filie, które nie są osobnym pracodawcą). W takiej sytuacji w regulaminie wyborów należy określić inny dogodny sposób na przeprowadzenie wyborów. Można na przykład określić dni, godziny i miejsce, w których będzie można oddawać głosy, albo udostępnić urnę na określony czas, np. 2 tygodni.
Aby wybory były ważne, w głosowaniu musi wziąć udział co najmniej 50% pracowników uprawnionych do głosowania. W ramach przypomnienia: czynne prawo wyborcze, czyli możliwość oddania głosu, ma każdy pracownik zatrudniony w zakładzie (niezależnie od wymiaru etatu) poza pracownikami młodocianymi.
Udział w wyborach nie należy do obowiązków pracownika. W związku z tym nie można go zobowiązać do głosowania. Jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 50% uprawnionych pracowników, pracodawca musi wyznaczyć nowe głosowanie po upływie 30 dni od dnia wyborów. Ustawa nie precyzuje jednak, jaki maksymalny czas może upłynąć między terminem pierwszych a drugich wyborów. Do ogłoszenia ponownych wyborów nie trzeba już wniosku 10% pracowników. Wybory w drugim terminie są ważne bez względu na to, ilu pracowników wzięło w nich udział.
Po zakończeniu wyborów komisja wyborcza podlicza głosy i ogłasza wynik. Zwycięzcami zostają kandydaci, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów. Jeżeli np. członków rady miało być 3, to 3 osoby z najlepszym wynikiem wchodzą w skład rady. Natomiast w sytuacji, gdy pracownicy otrzymali taką samą liczbę głosów, a miejsc w radzie jest mniej niż kandydatów, przeprowadza się kolejne głosowanie, w którym biorą udział tylko ci kandydaci. Nie zostało jednak określone, w jakim terminie mają odbyć się takie dodatkowe wybory.
 
Krok 5 - powiadomienie ministra pracy
 
Pracodawca w terminie 30 dni od dnia wyborów do rady musi przekazać stosowną informację ministrowi pracy. W takim zawiadomieniu pracodawca zamieszcza dane firmy, informacje o powołaniu rady oraz warunki współpracy.
Wzór informacji o radzie pracowników stanowi załącznik do ustawy o radach pracowników.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK