| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

WYBORY
 
Tryb powoływania rady pracowników zależy od tego, czy w zakładzie pracy działają organizacje związkowe czy też nie. Jeżeli tak, to one same wybierają członków takiej rady oraz ponoszą koszty związane z wyborem i działalnością rady. W związku z tym dużo więcej pracy i zaangażowania z punktu widzenia pracodawców będzie w przypadku, gdy nie ma u nich związków zawodowych. Wtedy bowiem to na nich spoczywa obowiązek przeprowadzenia wyborów i doprowadzenia do pierwszego spotkania członków rady.
 
JAK UTWORZYĆ RADĘ W ZAKŁADZIE
 
KROK 1 - poinformowanie pracowników, że zatrudnienie w zakładzie pracy osiągnęło wysokość pozwalającą na utworzenie rady pracowników
 
Taką informację pracodawca przekazuje pracownikom w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy, czyli np. przez wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń, wysłanie e-maila z taką wiadomością lub też ogłoszenie jej w intranecie.
WaŻne!
Ponieważ pracownicy nie mają terminu, w którym muszą zdeklarować pracodawcy chęć utworzenia rady, pracodawca nie może w informacji zamieścić adnotacji, że czeka na decyzję pracowników np. przez 30 dni.
Pracodawca nie podejmuje żadnych innych kroków do momentu, kiedy otrzyma od pracowników wnioskek o chęci powołania rady. Dokument taki musi być jednak podpisany przez co najmniej 10% załogi.
Żaden przepis nie precyzuje, jak obliczyć, czy wniosek o utworzenie rady złożyło 10% pracowników. Dlatego też należy zastosować zwykłe działania matematyczne. Jednak nie z każdej liczby można obliczyć procent, który będzie pełną cyfrą. W takich sytuacjach wynik należy zaokrąglić w górę.
Przy wahającym się zatrudnieniu w danej firmie powstaje także problem, jaką liczbę pracowników brać pod uwagę? Czy należy liczyć 10% z liczby z dnia ustalania wielkości zatrudnienia wymaganej do utworzenia rady czy z dnia poinformowania pracowników, czy może z dnia złożenia przez podwładnych wniosku? Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stwierdziło, że 10% pracowników należy liczyć od liczby zatrudnionych w dniu składania wniosku o utworzenie rady. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkich zatrudnionych, także pracowników młodocianych. Ponadto zdaniem ministerstwa pracodawca musi ogłosić wybory nie tylko w przypadku, gdy jeden wniosek podpisało wymagane 10% pracowników. Obowiązek taki istnieje także wtedy, gdy do pracodawcy spływnie kilka wniosków, z których żaden nie będzie miał wystarczającego poparcia, ale poparcie wyrażone we wszystkich wnioskach razem wyniesie 10 lub więcej procent.
Przykład
Pracodawca poinformował pracowników, że w firmie można utworzyć radę. W ciągu tygodnia wpłynęły do pracodawcy 2 wnioski, z tym że żaden z nich nie został poparty przez 10% pracowników. Pierwszy z nich podpisało 8 pracowników (8%), drugi przez 4 pracowników (4%). Chociaż żaden z wniosków nie spełnił ustawowych wymagań, według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracodawca powinien zsumować poparcie z obu wniosków i jeżeli wynosi ono co najmniej 10%, w przykładzie jest to 12%, uznać wniosek za zgodny z ustawą.
WaŻne!
Trzeba sprawdzić, czy podpisy na poszczególnych wnioskach się nie powtarzają. Jeżeli tak, podpis takiej osoby należy podczas zliczania ogółu pracowników podpisujących wnioski uwzględnić tylko raz.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK