| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

WYBORY
 
Tryb powoływania rady pracowników zależy od tego, czy w zakładzie pracy działają organizacje związkowe czy też nie. Jeżeli tak, to one same wybierają członków takiej rady oraz ponoszą koszty związane z wyborem i działalnością rady. W związku z tym dużo więcej pracy i zaangażowania z punktu widzenia pracodawców będzie w przypadku, gdy nie ma u nich związków zawodowych. Wtedy bowiem to na nich spoczywa obowiązek przeprowadzenia wyborów i doprowadzenia do pierwszego spotkania członków rady.
 
JAK UTWORZYĆ RADĘ W ZAKŁADZIE
 
KROK 1 - poinformowanie pracowników, że zatrudnienie w zakładzie pracy osiągnęło wysokość pozwalającą na utworzenie rady pracowników
 
Taką informację pracodawca przekazuje pracownikom w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy, czyli np. przez wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń, wysłanie e-maila z taką wiadomością lub też ogłoszenie jej w intranecie.
WaŻne!
Ponieważ pracownicy nie mają terminu, w którym muszą zdeklarować pracodawcy chęć utworzenia rady, pracodawca nie może w informacji zamieścić adnotacji, że czeka na decyzję pracowników np. przez 30 dni.
Pracodawca nie podejmuje żadnych innych kroków do momentu, kiedy otrzyma od pracowników wnioskek o chęci powołania rady. Dokument taki musi być jednak podpisany przez co najmniej 10% załogi.
Żaden przepis nie precyzuje, jak obliczyć, czy wniosek o utworzenie rady złożyło 10% pracowników. Dlatego też należy zastosować zwykłe działania matematyczne. Jednak nie z każdej liczby można obliczyć procent, który będzie pełną cyfrą. W takich sytuacjach wynik należy zaokrąglić w górę.
Przy wahającym się zatrudnieniu w danej firmie powstaje także problem, jaką liczbę pracowników brać pod uwagę? Czy należy liczyć 10% z liczby z dnia ustalania wielkości zatrudnienia wymaganej do utworzenia rady czy z dnia poinformowania pracowników, czy może z dnia złożenia przez podwładnych wniosku? Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stwierdziło, że 10% pracowników należy liczyć od liczby zatrudnionych w dniu składania wniosku o utworzenie rady. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkich zatrudnionych, także pracowników młodocianych. Ponadto zdaniem ministerstwa pracodawca musi ogłosić wybory nie tylko w przypadku, gdy jeden wniosek podpisało wymagane 10% pracowników. Obowiązek taki istnieje także wtedy, gdy do pracodawcy spływnie kilka wniosków, z których żaden nie będzie miał wystarczającego poparcia, ale poparcie wyrażone we wszystkich wnioskach razem wyniesie 10 lub więcej procent.
Przykład
Pracodawca poinformował pracowników, że w firmie można utworzyć radę. W ciągu tygodnia wpłynęły do pracodawcy 2 wnioski, z tym że żaden z nich nie został poparty przez 10% pracowników. Pierwszy z nich podpisało 8 pracowników (8%), drugi przez 4 pracowników (4%). Chociaż żaden z wniosków nie spełnił ustawowych wymagań, według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracodawca powinien zsumować poparcie z obu wniosków i jeżeli wynosi ono co najmniej 10%, w przykładzie jest to 12%, uznać wniosek za zgodny z ustawą.
WaŻne!
Trzeba sprawdzić, czy podpisy na poszczególnych wnioskach się nie powtarzają. Jeżeli tak, podpis takiej osoby należy podczas zliczania ogółu pracowników podpisujących wnioski uwzględnić tylko raz.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kurczab-Ligienza

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »