| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

CZĘSTOTLIWOŚĆ SPRAWDZANIA STANU ZATRUDNIENIA
 
Ustawa o radach pracowników nie określa, jak często należy sprawdzać stan zatrudnienia w zakładzie pracy. Jeżeli jednak wielkość zatrudnienia przekroczy średnio 50 pracowników, a nie zostaną oni poinformowani o możliwości utworzenia rady, pracodawca popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności. Warto więc sprawdzać średnią liczbę zatrudnianych osób na tyle często, aby pracownicy nie mieli wątpliwości, że pracodawca nie zaniedbuje swojego obowiązku w tej kwestii.
 
RADA PRACOWNIKÓW A ZWIĄZEK ZAWODOWY
 
W razie spełnienia ustawowych przesłanek rada pracowników musi powstać zarówno w zakładzie, w którym istnieją reprezentatywne organizacje związkowe, jak i takich związków nie ma lub są niereprezentatywne. Obie te organizacje mają bowiem zupełnie inny cel i uprawnienia. Związek zawodowy zajmuje się przede wszystkim ochroną praw pracowniczych. Tymczasem rada nie jest powołana po to, by chronić pracowników, lecz aby zapewnić im dostęp do informacji o najważniejszych wydarzeniach w firmie. Jako przedstawicielstwo pracowników konsultuje istotne decyzje, które podejmuje pracodawca. Uprawnienia rady są więc znacznie słabsze niż związków zawodowych.
 
LICZBA CZŁONKÓW RADY
 
Liczba członków rady pracowników zależy od tego, ilu podwładnych zatrudnia pracodawca.
I tak, rada liczy:
• 3 członków - gdy pracodawca zatrudnia od 50 do 250 pracowników,
• 5 członków - przy zatrudnieniu od 251 do 500 pracowników,
• 7 członków - gdy w firmie pracuje ponad 500 pracowników (art. 3 ust. 1 ustawy o radach pracowników).
Każda z organizacji związkowych ma prawo do wyboru nie mniej niż 1 członka rady. Jeżeli liczba organizacji związkowych jest większa niż możliwa liczba członków rady, każdej z organizacji związkowych przysługuje prawo do wyboru jednego członka rady pracowników.
Przykłady
Pracodawca zatrudnia 174 osoby. Działają u niego 4 reprezentatywne organizacje związkowe. W związku z tym w zakładzie będzie nie 3, ale 4 członków rady - każda z organizacji ma bowiem prawo do wyboru jednego członka rady.
***
Pracodawca zatrudnia 54 pracowników. Działają u niego 2 reprezentatywne związki zawodowe. Wielkość zatrudnienia wskazuje, że rada pracowników powinna mieć 3 członków. W związku z tym każda z organizacji ma prawo do wyboru 1 osoby, natomiast co do wyboru 3. członka związki powinny dojść do porozumienia i ustalić sposób wyznaczenia takiej osoby.
Liczba członków rady może być także zmieniona przez porozumienie rady z pracodawcą. W takiej sytuacji ustawa określiła minimalną liczbę członków, czyli 3 osoby (art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o radach pracowników).
WaŻne!
W rozumieniu ustawy o radach pracowników - organizacją związkową, która ma uprawnienia z tej ustawy, jest zakładowa lub międzyzakładowa organizacja związkowa, reprezentatywna w rozumieniu Kodeksu pracy.
Zgodnie z Kodeksem pracy reprezentatywną organizacją związkową jest organizacja:
• będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną na podstawie art. 24117 § 1 k.p., pod warunkiem że zrzesza 7% załogi lub
• zrzeszająca co najmniej 10% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.
Może się więc okazać, że mimo działania u pracodawcy zakładowej organizacji związkowej nie będzie ona wybierała rady pracowników. Dzieje się tak dlatego, że przy wyborze członków rady nie wystarczy, aby organizacja była jedyną działającą u pracodawcy. Musi ona również zrzeszać co najmniej 7% pracowników.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK