| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

PO CO RADA PRACOWNIKÓW
 
Obowiązek informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji został na Polskę nałożony dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/14/WE z 11 marca 2002 r. (DzUrz WE L 80 z 23.03.2002 r., s. 29-34). Niemniej jednak tworzona w pośpiechu ustawa nie tylko nie ułatwiła dialogu między pracodawcą a pracownikami, ale przez wiele niejasności i rozbieżności wręcz go utrudniła. Ustawa z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550; dalej zwana ustawą o radach pracowników) obowiązuje niemal 3 lata i w tym czasie zdołano już wypracować pewne schematy, które rzeczywiście umożliwiają tworzenie i funkcjonowanie rad pracowników w zakładach pracy.
Rada pracowników to organ, którego celem jest przekazywanie informacji i przeprowadzanie konsultacji w kwestiach najważniejszych dla pracowników. Informowanie to przekazywanie radzie pracowników danych w sprawach dotyczących pracodawcy umożliwiających zapoznanie się z daną sprawą (art. 2 pkt 2 ustawy o radach pracowników). Konsultacje obejmują natomiast wymianę poglądów oraz podjęcie dialogu pomiędzy pracodawcą a radą pracowników (art. 2 pkt 3 ustawy o radach pracowników).
 
POJĘCIE PRACODAWCY
 
Obowiązek tworzenia rad pracowników dotyczy tych pracodawców, którzy wykonują działalność gospodarczą i zatrudniają co najmniej 50 pracowników (art. 1 ust. 2 ustawy o radach pracowników). Ponieważ ustawa nie zawiera dokładnej definicji „wykonywania działalności gospodarczej”, ani nie odsyła w tej kwestii do żadnego innego aktu powstał problem, kto tak naprawdę musi powoływać radę.
Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest działalność:
• wytwórcza,
• budowlana,
• handlowa,
• usługowa oraz
• poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także
• czynność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Natomiast zgodnie z interpretacją Państwowej Inspekcji Pracy z 1 września 2006 r. (GNP-152-4560-432/06/PE) w tej kwestii należy sięgnąć do źródła, czyli dyrektywy 2002/14/WE. Zgodnie z tym dokumentem przedsiębiorstwem jest przedsiębiorstwo publiczne lub prywatne, prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na to, czy jego celem jest osiągnięcie zysku czy też nie. W związku z tym PIP uznała, że „wykonywanie działalności gospodarczej” musi być rozumiane szerzej niż w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Do definicji ustawowej należy bowiem dodać aspekt zarobkowy. W związku z tym podczas ustalania, czy pracodawca ma tworzyć radę czy też nie, należy wziąć pod uwagę definicję działalności gospodarczej z ustawy o swobodzie działalności oraz dodać zastrzeżenie, że nie ma znaczenia, czy wykonywana działalność przynosi zyski czy też nie.
WaŻne!
Spod działania ustawy o radach pracowników nie zostały wyłączone zakłady budżetowe. Należy więc uznać, że jeżeli zatrudniają co najmniej 50 pracowników i prowadzą działalność gospodarczą, także muszą tworzyć radę pracowników.
Z tworzenia rad pracowników zostali natomiast zwolnieni pracodawcy zatrudniający minimum 50 pracowników, którzy:
• nie prowadzą działalności gospodarczej (np. administracja rządowa i samorządowa, niektóre szkoły czy sądy),
• do 26 maja 2006 r. zawarli z pracownikami porozumienie o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, gdzie warunki tej współpracy są takie same lub bardziej korzystne jak w obowiązującej ustawie o radach pracowników.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »