| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

KADENCJA
 
Kadencja rady trwa 4 lata. W pierwotnej wersji przepis ten budził wiele wątpliwości. Nie było w nim bowiem napisane wprost, od kiedy należy liczyć owe 4 lata. Po nowelizacji ustawy z 14 czerwca 2008 r. przepis ten został doprecyzowany i określono, że kadencja członków rady trwa 4 lata od dnia jej wyboru.
Nie powoduje skrócenia kadencji zmniejszenie się liczby zatrudnionych pracowników poniżej wymaganych 50. W takim wypadku kadencja kończy się również z upływem 4 lat, natomiast fakt, czy zostanie powołana nowa rada czy też nie, zależy od tego, czy pracodawca będzie ponownie zatrudniał średnio 50 pracowników na przełomie ostatniego pół roku.
Natomiast na co najmniej 60 dni przed upływem „bieżącej” kadencji rady pracodawca musi powiadomić pracowników o prawie wyboru członków kolejnej rady, oczywiście jeżeli możliwość powstania kolejnej rady istnieje.
Pierwsze zebranie pracowników
Po ustaleniu wyników wyborów, a więc po sprawdzeniu, czy wyniki wyborów są ważne, i stwierdzeniu, kto został członkiem rady, pracodawca powinien powiadomić zwycięzców o fakcie wybrania ich na przedstawicieli pracowników. Następnie w terminie 30 dni od dnia wyborów pracodawca zwołuje pierwsze zebranie rady. Jest to jedyna sytuacja, gdy pracodawca ingeruje w działanie rady. Rada wybiera ze swojego grona przewodniczącego. Nie musi to być osoba, która w głosowaniu zebrała największą liczbę głosów. Ustawa nie przewiduje dla przewodniczącego rady żadnych dodatkowych uprawnień. Niemniej jednak mogą one zostać ustalone w regulaminie rady.
 
POROZUMIENIE Z RADĄ
 
Pracodawca powinien zawrzeć z radą pracowników porozumienie, w którym określi:
• zasady i tryb przekazywania informacji i przeprowadzania konsultacji,
• tryb rozstrzygania kwestii spornych,
• zasady ponoszenia kosztów w związku z wyborem i działalnością rady tworzonej przez pracodawcę, u którego nie działają związki zawodowe, w tym kosztów związanych z wykonywaniem niezbędnych ekspertyz,
• zasady ponoszenia kosztów związanych z wykonywaniem niezbędnych ekspertyz w przypadku powołania rady w trybie związkowym i mieszanym (pracodawca nie ma obowiązku ponoszenia tych kosztów, można więc zapisać, że pracodawca nie będzie ich ponosił wcale lub będzie ponosił tylko w ograniczonej wysokości).
Dodatkowo w porozumieniu można zawrzeć zasady:
• pokrywania kosztów związanych z pomocą osób mających specjalistyczną wiedzę, z której korzysta rada,
• zwalniania od pracy członków rady w zależności od liczebności zatrudnionych pracowników.
Porozumienie powinno zawierać warunki co najmniej tak korzystne, jak przepisy ustawy oraz uwzględniać interes zarówno pracowników, jak i pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie zawrze porozumienia, przepisy ustawy stosuje się bezpośrednio.
Warto jest, aby w takim porozumieniu znalazły się kwestie związane ze spotkaniami rady z pracodawcą, sposobem przekazywania informacji czy opinii rady oraz inne praktyczne aspekty współpracy, tak aby zapobiec ewentualnym konfliktom.
 
PRZYWILEJE CZŁONKÓW RADY
 
Z tytułu członkostwa w radzie ustawa nie przewiduje żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Pracownicy ci korzystają jednak z wielu innych uprawnień.
Pracodawca nie może bez zgody rady pracowników:
• wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem będącym jej członkiem w okresie kadencji w radzie,
• zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść członka rady, z wyjątkiem, gdy taka możliwość jest dopuszczona na mocy innych przepisów (np. w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy),
Ponadto pracownik będący członkiem rady ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do udziału w pracach rady pracowników, które nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK