| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o układach zbiorowych

Wszystko o układach zbiorowych

Kryzys na rynkach finansowych, który zatacza coraz szersze kręgi, skłania pracodawców do reakcji i cięcia kosztów zatrudnienia. W tym „Poradniku” opisujemy możliwości zgodnych z prawem oszczędności na gruncie zbiorowego prawa pracy. Układy zbiorowe pracy zawierają przepisy zakładowego prawa pracy. Pracodawca, który wydał taki akt, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy czy wynagradzania, pod warunkiem że ich konieczna treść znajduje się w układzie.

Badanie procedury zawarcia układu

W terminie 90 dni od dnia zarejestrowania układu, osoba mająca interes prawny może wystąpić do organu, który układ zarejestrował, z zastrzeżeniem, że został on zawarty z naruszeniem przepisów o zawieraniu układów zbiorowych pracy. Zastrzeżenie powinno być złożone na piśmie i zawierać uzasadnienie. Należy wskazać konkretne naruszenia przepisów prawa pracy. np. bezprawne pominięcie organizacji związkowej w rokowaniach nad zawarciem układu zbiorowego. Warto zauważyć, że w tym przypadku organ rejestrowy nie ocenia treści układu, lecz jedynie czy został zawarty zgodnie z prawem. Po otrzymaniu zastrzeżenia organ rejestrujący w ciągu 14 dni wzywa strony układu do przedstawienia dokumentów i złożenia wyjaśnień niezbędnych do rozpatrzenia zastrzeżenia. W razie stwierdzenia, że układ został zawarty z naruszeniem przepisów, organ rejestrujący wzywa strony układu do usunięcia tych nieprawidłowości, chyba że ich usunięcie nie jest możliwe. W razie gdy strony w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 30 dni:
- nie przedstawią dokumentów i wyjaśnień lub
- nie usuną nieprawidłowości lub usunięcie tej nieprawidłowości nie jest możliwe,
- organ rejestrujący wykreśla układ z rejestru układów (art. 24111 § 54 k.p.).
W wyniku wykreślenia układu pracodawcę nie wiążą jego postanowienia, jednakże warunki umów o pracę wynikające z układu nadal obowiązują. Jeżeli pracodawca chce je zmienić, musi zawrzeć porozumienie zmieniające albo dokonać wypowiedzenia zmieniającego.
CO NA TO SĄD?
Droga sądowa o ustalenie nieważności zakładowego układu zbiorowego pracy po jego rejestracji jest niedopuszczalna.
Uchwała SN z 23 maja 2001 r., sygn. akt III ZP 17/00, OSNAPiUS z 2001 r. nr 23, poz. 684
 
Wejście w życie układu

Termin wejścia w życie układu określają same strony w tzw. części obligacyjnej układu, nie może to być jednak wcześniej niż z dniem zarejestrowania. Natomiast może to być jakiś czas po rejestracji, np. miesiąc po dniu rejestracji.
Tabela 3. Obowiązki pracodawcy w związku z wejściem w życie układu

Stosowanie „cudzego” układu

Strony uprawnione do zawarcia układu mogą zawrzeć porozumienie o stosowaniu w całości lub w części układu, którego nie są stronami, co skutkuje związaniem się postanowieniami z części normatywnej układu (tzw. „zapożyczenie” do stosowania cudzego układu). Na porozumienie nie muszą zgodzić się strony układu. Do porozumienia stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące układu, np. obowiązek rejestracji, zasady dotyczące zmian układu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK