| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o układach zbiorowych

Wszystko o układach zbiorowych

Kryzys na rynkach finansowych, który zatacza coraz szersze kręgi, skłania pracodawców do reakcji i cięcia kosztów zatrudnienia. W tym „Poradniku” opisujemy możliwości zgodnych z prawem oszczędności na gruncie zbiorowego prawa pracy. Układy zbiorowe pracy zawierają przepisy zakładowego prawa pracy. Pracodawca, który wydał taki akt, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy czy wynagradzania, pod warunkiem że ich konieczna treść znajduje się w układzie.

Reprezentatywność

Reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja związkowa:
1) będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej reprezentatywnej w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, pod warunkiem że zrzesza ona co najmniej 7% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, lub
2) zrzeszająca co najmniej 10% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.
Jeżeli kilka organizacji spełnia ww. kryteria, każda z nich jest reprezentatywna, jeżeli żadna nie spełnia, wówczas stosuje się art. 24125a § 2 k.p., zgodnie z którym organizacją reprezentatywną jest zrzeszająca największą liczbę pracowników.
NASZA RADA
Przy ustalaniu reprezentatywności należy brać pod uwagę wyłącznie pracowników, z wyłączeniem byłych pracowników (emerytów czy rencistów) i osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Ponadto bierze się pod uwagę wyłącznie pracowników należących do organizacji przez co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do rokowań w sprawie zawarcia układu zakładowego (nie jest to 6-miesięczny staż sumowany z dłuższego okresu). W razie gdy pracownik należy do kilku zakładowych organizacji związkowych, uwzględniony może być tylko jako członek jednej wskazanej przez niego organizacji.
Inaczej, niż dotyczy to organizacji ponadzakładowych, sąd nie stwierdza reprezentatywności, lecz deklarują ją organizacje związkowe. Jeżeli budzi to wątpliwości innej organizacji uczestniczącej w rokowaniach albo pracodawcy, mogą oni zgłosić uczestnikom rokowań zastrzeżenie w tej sprawie, w formie pisemnej, bez konieczności podawania dowodów. Wówczas organizacja, wobec której zostało zgłoszone zastrzeżenie, występuje do sądu rejonowego - sądu pracy właściwego dla siedziby pracodawcy z wnioskiem o stwierdzenie jej reprezentatywności. Sąd wydaje w tej sprawie orzeczenie w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, w trybie przepisów o postępowaniu nieprocesowym. Na czas rozstrzygnięcia sprawy przez sąd należy zawiesić rokowania. Specjaliści prawa pracy przyjmują, że niewystąpienie z wnioskiem do sądu oznacza, że organizacja nie jest reprezentatywna. Kontrola reprezentatywności może też nastąpić przez organ rejestrujący układ na mocy art. 24111 § 51-55 k.p. na wniosek osoby mającej interes prawny, np. przedstawiciela innej organizacji związkowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK