| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o układach zbiorowych

Wszystko o układach zbiorowych

Kryzys na rynkach finansowych, który zatacza coraz szersze kręgi, skłania pracodawców do reakcji i cięcia kosztów zatrudnienia. W tym „Poradniku” opisujemy możliwości zgodnych z prawem oszczędności na gruncie zbiorowego prawa pracy. Układy zbiorowe pracy zawierają przepisy zakładowego prawa pracy. Pracodawca, który wydał taki akt, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy czy wynagradzania, pod warunkiem że ich konieczna treść znajduje się w układzie.

Zawarcie układu zakładowego

Zakładowy układ zbiorowy pracy zawiera pracodawca i zakładowa organizacja związkowa - samodzielna organizacja lub element struktury dużego związku, np. Solidarności. Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Natomiast związek reprezentuje organ wskazany w jego statucie. Uprawnienia do zawarcia układu zakładowego ma także międzyzakładowa organizacja związkowa, pod warunkiem że faktycznie działa u danego pracodawcy (art. 24130 k.p.). Międzyzakładowa organizacja związkowa może być stroną więcej aniżeli jednego układu zakładowego, gdyż działa u różnych pracodawców.
CO NA TO SĄD?
1. Zakładową organizacją związkową w rozumieniu przepisów ustawy o związkach zawodowych jest tylko taka podstawowa jednostka organizacyjna Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, która jako jedyna organizacja tego związku zakresem swojego działania obejmuje cały zakład pracy (art. 3 k.p.).
2. Związek zawodowy działający w zakładzie pracy nie ma obowiązku zmiany swojej struktury organizacyjnej w przypadku przekształceń zakładu pracy, jednakże zakładową organizacją związkową w rozumieniu prawa jest tylko jednostka organizacyjna spełniająca warunek z pkt 1.
Uchwała SN z 26 kwietnia 1996 r., sygn. akt I PZP 38/95, OSNAPiUS z 1996 r. nr 23, poz. 353
Spór, w którym związek zawodowy domaga się, by uznano go za stronę układu zbiorowego pracy, nie jest sporem z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 § 1 k.p.c. i nie należy do drogi sądowej.
Wyrok SN z 20 lipca 2000 r., sygn. akt I PKN 732/99, OSNAPiUS z 2002 r. nr 2, poz. 42
Prawo wystąpienia z inicjatywą zawarcia układu zakładowego przysługuje pracodawcy i każdej (a nie tylko reprezentatywnej) zakładowej organizacji związkowej. Następnie podmiot, który wystąpił z inicjatywą, zawiadamia o tym każdą organizację związkową w celu prowadzenia rokowań. Jeżeli pracowników, dla których ma być zawarty układ zakładowy, reprezentuje więcej niż jedna organizacja związkowa, rokowania w celu zawarcia układu prowadzi ich wspólna reprezentacja lub działające wspólnie poszczególne organizacje związkowe (art. 24125 § 1 k.p.). Wspólna reprezentacja organizacji związkowych może być powołana wyłącznie dla celów zawarcia układu albo może to być też reprezentacja względnie stała, służąca także innym zadaniom związków w zakładzie pracy. Jeżeli w terminie wyznaczonym przez podmiot występujący z inicjatywą zawarcia układu ponadzakładowego, nie krótszym niż 30 dni od dnia zgłoszenia inicjatywy zawarcia układu, nie wszystkie organizacje związkowe przystąpią do rokowań, do ich prowadzenia są uprawnione organizacje związkowe, które przystąpiły do rokowań, jednakże pod warunkiem, że wśród nich jest co najmniej jedna reprezentatywna ponadzakładowa organizacja związkowa w rozumieniu art. 24125a k.p. Jeżeli podczas rokowań, przed zawarciem układu, zostanie utworzona ponadzakładowa organizacja związkowa, ma ona prawo przystąpić do rokowań (art. 24125 § 2 i 3 k.p.). Jeżeli podczas rokowań, przed zawarciem układu zostanie utworzona ponadzakładowa organizacja związkowa, ma ona prawo przystąpić do rokowań (art. 24125 § 4 k.p.).
ZAPAMIĘTAJ
Układ zawierają wszystkie organizacje związkowe, które prowadziły rokowania nad tym układem, bądź co najmniej wszystkie reprezentatywne organizacje związkowe uczestniczące w rokowaniach.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK