| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o układach zbiorowych

Wszystko o układach zbiorowych

Kryzys na rynkach finansowych, który zatacza coraz szersze kręgi, skłania pracodawców do reakcji i cięcia kosztów zatrudnienia. W tym „Poradniku” opisujemy możliwości zgodnych z prawem oszczędności na gruncie zbiorowego prawa pracy. Układy zbiorowe pracy zawierają przepisy zakładowego prawa pracy. Pracodawca, który wydał taki akt, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy czy wynagradzania, pod warunkiem że ich konieczna treść znajduje się w układzie.

Zmiana układu

Jeżeli pracodawca znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, wówczas ma prawo do czasowego zawieszenia stosowania postanowień zawartych w układzie zbiorowym pracy. Okres zawieszenia nie może być jednak dłuższy niż trzy lata.

Protokoły dodatkowe

Zmiany do układu można wprowadzać w każdym czasie, również w okresie jego wypowiedzenia. Można tego dokonać w drodze protokołów dodatkowych.
ZAPAMIĘTAJ
Do protokołów dodatkowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące układu.
Z powyższego wynika, że zawarcie protokołu powinno nastąpić w tym samym trybie co układ, w takiej samej jak układ formie pisemnej. Protokół dodatkowy powinien także dotyczyć tej samej problematyki co układ oraz podlegać rejestracji Zarejestrowanie protokołów dodatkowych stanowi, zgodnie z wyrokiem SN z 29 listopada 2000 r. (sygn. akt I PKN 111/00, OSNP z 2002 r., nr 13, poz. 307) warunek obowiązywania zmian wprowadzonych do układu.
Inaczej niż w przypadku zawarcia układu, z inicjatywą jego zmiany może wystąpić jedynie ta organizacja związkowa, która zawarła układ albo do niego wstąpiła, a nie każda organizacja zakładowa działająca u pracodawcy. Z inicjatywą zmiany nie może także wystąpić grupa pracowników nienależąca do związków, mimo że pracownicy ci objęci są układem. Należy podkreślić, że chodzi tu o inicjatywę zmiany układu, do której stosuje się przepisy o inicjatywie zawarcia układu. Luźne propozycje nowelizacyjne może składać każdy.
Jeżeli układ został zawarty przez więcej niż jedną organizację związkową, przez okres jego obowiązywania wszelkie czynności dotyczące tego układu podejmują organizacje związkowe, które go zawarły (art. 2419 § 2 k.p.). Oznacza to, że stroną protokołu dodatkowego mogą być tylko te organizacje, które zawarły układ albo do niego wstąpiły. Rokowania w sprawie zmiany układu organizacje związkowe prowadzą łącznie, w porozumieniu ze sobą, a nie każda z nich samodzielnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK