| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o układach zbiorowych

Wszystko o układach zbiorowych

Kryzys na rynkach finansowych, który zatacza coraz szersze kręgi, skłania pracodawców do reakcji i cięcia kosztów zatrudnienia. W tym „Poradniku” opisujemy możliwości zgodnych z prawem oszczędności na gruncie zbiorowego prawa pracy. Układy zbiorowe pracy zawierają przepisy zakładowego prawa pracy. Pracodawca, który wydał taki akt, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy czy wynagradzania, pod warunkiem że ich konieczna treść znajduje się w układzie.

Przejście zakładu pracy

W okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę do pracowników stosuje się postanowienia układu, którym byli objęci przed przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej (art. 2418 § 1 k.p.). Wiążąca jest także wykładnia dokonana przez strony układu w okresie poprzedzającym przejście. Dniem przejścia zakładu pracy lub jego części jest dzień, w którym nowy pracodawca wstąpił w stosunki pracy z przejmowanymi pracownikami. Termin roczny od dnia przejścia upłynie z dniem, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu (art. 112 k.c.), np. w razie przejścia zakładu w dniu 15 kwietnia 2009 r. termin roczny upłynie z dniem 15 kwietnia 2010 r.
Postanowienia układu stosuje się w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu. Oznacza to, że bez znaczenia są zmiany w treści układu po przejściu zakładu pracy. Dotyczy to także utraty po tym terminie przez układ mocy obowiązującej albo jego zawieszenia. Natomiast jeżeli zawieszenie nastąpiło przed przejściem, nowy pracodawca nie ma obowiązku przestrzegania układu.
Pracodawca ma obowiązek stosowania jedynie postanowień normatywnych oraz części trzeciej układu, gdyż adresatami części obligacyjnej są tylko strony układu, a nowy pracodawca nie wstępuje w prawa strony układu. Na zasadach wyjątku wiążą go zobowiązania dotyczące zasad funkcjonowania zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych.
Pracodawca może stosować do pracowników korzystniejsze warunki niż wynikające z dotychczasowego układu, np. wynikające z układu obowiązującego u pracodawcy przejmującego. Zastosowanie korzystniejszych warunków powoduje automatyczne przekształcenie treści stosunków pracy. Powrót do mniej korzystnych warunków będzie wówczas możliwy na mocy porozumienia zmieniającego albo wypowiedzenia zmieniającego.
Po upływie okresu stosowania dotychczasowego układu wynikające z tego układu warunki umów o pracę lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy stosuje się do upływu okresu wypowiedzenia tych warunków (art. 2418 § 2 k.p.). Przy wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umów o pracę nie obowiązuje ochrona szczególna przed wypowiedzeniem. Natomiast w razie wypowiedzenia warunków pracy lub płacy zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, konieczne jest uzasadnienie wypowiedzenia i konsultacja jego zamiaru z reprezentującą pracownika zakładową (międzyzakładową) organizacją związkową.
Jeżeli nowy pracodawca przejmuje również inne osoby objęte układem (członkowie rodzin pracowników, emeryci, renciści, zatrudnieni na innej podstawie niż stosunek pracy, np. na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło), wówczas stosuje postanowienia układu dotyczące tych osób przez okres jednego roku od dnia przejęcia, po czym jego zobowiązania wygasają (art. 2418 § 3 k.p.). Pracodawca może jednak z własnej woli nadal przyznawać im dotychczasowe uprawnienia w całości lub w części.
CO NA TO SĄD?
Dopuszczalne jest wypowiedzenie przez pracodawcę warunków umowy o pracę już w okresie roku, w którym wobec pracownika przejętego stosuje się postanowienia dotychczasowego układu zbiorowego pracy, jeżeli wypowiedzenie wywołuje skutek po upływie roku.
Uchwała SN z 8 lutego 2005 r., sygn. akt I PZP 9/04; OSNP z 2005 r. nr 21, poz. 329
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 2418 k.p.
§ 4. Jeżeli pracownicy przed ich przejęciem byli objęci układem ponadzakładowym, obowiązującym u nowego pracodawcy, przepisy § 1-3 stosuje się do układu zakładowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK