| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o układach zbiorowych

Wszystko o układach zbiorowych

Kryzys na rynkach finansowych, który zatacza coraz szersze kręgi, skłania pracodawców do reakcji i cięcia kosztów zatrudnienia. W tym „Poradniku” opisujemy możliwości zgodnych z prawem oszczędności na gruncie zbiorowego prawa pracy. Układy zbiorowe pracy zawierają przepisy zakładowego prawa pracy. Pracodawca, który wydał taki akt, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy czy wynagradzania, pod warunkiem że ich konieczna treść znajduje się w układzie.

Przekształcenia organizacyjne stron układu zakładowego

W razie połączenia zakładowych organizacji związkowych, z których choćby jedna zawarła układ zakładowy, jej prawa i obowiązki przechodzą na organizację powstałą w wyniku połączenia (art. 24129 § 2 k.p.). W przepisach nie wskazano skutków podziału zakładowej organizacji związkowej, należy zastosować przez analogię zasadę odnoszącą się do organizacji ponadzakładowej, co oznacza przejście praw i obowiązków na organizacje powstałe w wyniku podziału. Natomiast w razie rozwiązania wszystkich organizacji związkowych, które zawarły układ zakładowy, pracodawca może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od stosowania tego układu w całości lub w części po upływie okresu co najmniej równego okresowi wypowiedzenia układu (art. 24129 § 3 k.p.). Warunki umów o pracę oraz innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy, które wynikały z tego układu obowiązują nadal aż do momentu ich wypowiedzenia w trybie art. 42 k.p. Przy wypowiedzeniu dotychczasowych warunków zatrudnienia nie będą miały zastosowania przepisy ograniczające wypowiadanie takich warunków, np. względem osób szczególnie chronionych (patrz uwagi dot. dostosowania warunków umowy o pracę do postanowień układu).

Przystąpienie organizacji związkowej do układu

Strony układu mogą wyrazić zgodę, aby w prawa i obowiązki strony wstąpiła organizacja związkowa, która nie zawarła układu (art. 2419 § 3 k.p.). Nie dotyczy to jednak organizacji związkowych, które po zawarciu układu stały się reprezentatywne, zarówno na szczeblu zakładowym (ale tylko z tytułu zrzeszania określonego procentu pracowników, przy zachowaniu kryterium stażu pracy, o którym mowa w art. 24125a § 3 k.p.), jak i ponadzakładowym. Takie organizacje mogą bowiem wstąpić w prawa i obowiązki strony układu, bez potrzeby uzyskiwania jakiejkolwiek zgody, wystarczy gdy złożą w tym celu oświadczenia stronom układu. Jednakże w razie wstąpienia w prawa strony układu zakładowego, każda ze stron może zgłosić zastrzeżenia co do reprezentatywności wstępującego, stosuje się wówczas odpowiednio art. 24125a § 4-5 k.p., o którym była już mowa. Informacja o wstąpieniu organizacji związkowej w prawa i obowiązki strony układu podlega zgłoszeniu do rejestru układów.
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 238 k.p.
§ 1. Ilekroć w przepisach działu jest mowa o:
1) ponadzakładowej organizacji związkowej - należy przez to rozumieć organizację związkową będącą ogólnokrajowym związkiem zawodowym, zrzeszeniem (federacją) związków
zawodowych lub ogólnokrajową organizacją międzyzwiązkową (konfederacją),
2) organizacji związkowej reprezentującej pracowników - należy przez to rozumieć organizację związkową zrzeszającą pracowników, dla których układ jest zawierany. Dotyczy to również zrzeszenia (federacji) związków zawodowych, w skład którego wchodzą te organizacje związkowe, a także ogólno
krajowej organizacji międzyzwiązkowej (konfederacji) zrzeszającej takie organizacje związkowe lub zrzeszenia (federacje) związków zawodowych.
§ 2. Przepisy rozdziału odnoszące się do:
1) układu - stosuje się odpowiednio do układu ponadzakładowego i układu zakładowego,
2) pracodawców - stosuje się odpowiednio do pracodawcy.

Treść układu

Układ zbiorowy pracy powinien określać m.in. warunki stosunku pracy oraz wzajemne zobowiązania stron. Jego postanowienia nie mogą być jednak mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK