| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o układach zbiorowych

Wszystko o układach zbiorowych

Kryzys na rynkach finansowych, który zatacza coraz szersze kręgi, skłania pracodawców do reakcji i cięcia kosztów zatrudnienia. W tym „Poradniku” opisujemy możliwości zgodnych z prawem oszczędności na gruncie zbiorowego prawa pracy. Układy zbiorowe pracy zawierają przepisy zakładowego prawa pracy. Pracodawca, który wydał taki akt, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy czy wynagradzania, pod warunkiem że ich konieczna treść znajduje się w układzie.

Dostosowanie warunków umowy o pracę do postanowień układu

Korzystniejsze postanowienia układu, z dniem jego wejścia w życie, zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Stanowią one treść stosunku pracy bez względu na: wygaśnięcie układu, względnie zawarcie nowego na warunkach mniej korzystnych, a nawet wykreślenie z rejestru. W ww. wypadkach pracodawca w celu zmiany tych warunków będzie musiał dokonać wypowiedzeń zmieniających albo zawrzeć porozumienia zmieniające. Natomiast postanowienia mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. W praktyce często budzi wątpliwości, czy postanowienia układu są mniej korzystne. Nie zawsze fakt wyższego wynagrodzenia oznacza, że układ jest bardziej czy tak samo korzystny.
Tabela 4. Porozumienie a układ
CO NA TO SĄD?
Wprowadzenie układem zbiorowym pracy mniej korzystnych dla pracowników warunków nabywania i ustalania wysokości niektórych składników wynagrodzenia za pracę wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę także wtedy, gdy ukształtowane nowym układem wynagrodzenie nie uległo obniżeniu.
Uchwała SN z 15 września 2004 r., sygn. akt III PZP 3/04 - Biul. SN z 2004 r. nr 9, poz. 13
Obniżenie pracownikowi kategorii (grupy) osobistego zaszeregowania nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego jeżeli nie powoduje obniżki wynagrodzenia.
Uchwała SN z 12 marca 1981 r., sygn. akt V PZP 4/80, OSNCP z 1981 r. nr 10, poz. 182
Przy wypowiedzeniu zmieniającym ze względu na wprowadzenie układu nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiedzenia zmieniającego. Ograniczenia te wynikają z odpowiedniego stosowania przepisów o wypowiadaniu umów o pracę (art. 42 § 1 k.p.). Natomiast wypowiadając warunki płacy lub płacy zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca jest obowiązany podać przyczynę uzasadniającą i skonsultować zamiar wypowiedzenia z reprezentującą pracodawcę zakładową/międzyzakładową organizacją związkową. Pracodawca, który nie wprowadzi mniej korzystnych warunków wypowiedzeniem albo porozumieniem zmieniającym, naraża się na roszczenia pracowników o ustalenie istnienia stosunku pracy o określonej treści (czyli przedukładowej).

Przekształcenia organizacyjne stron układu ponadzakładowego

W razie połączenia lub podziału organizacji związkowej lub organizacji pracodawców, która zawarła układ ponadzakładowy, jej prawa i obowiązki przechodzą na organizację powstałą w wyniku połączenia lub podziału. Przejście to następuje z mocy prawa, co oznacza brak obowiązku składania jakichkolwiek oświadczeń. W razie rozwiązania organizacji pracodawców lub wszystkich organizacji związkowych, będących stroną układu ponadzakładowego, pracodawca nadal jest związany układem. Jednakże ma prawo odstąpienia od stosowania układu ponadzakładowego w całości lub w części po upływie okresu co najmniej równego okresowi wypowiedzenia układu, składając stosowne oświadczenie na piśmie pozostałej stronie tego układu. Warunki umów o pracę oraz innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy, które wynikały z tego układu, obowiązują nadal aż do momentu ich wypowiedzenia w trybie art. 42 k.p. Przy wypowiedzeniu dotychczasowych warunków zatrudnienia nie będą miały zastosowania przepisy ograniczające wypowiadanie takich warunków, np. względem osób szczególnie chronionych (patrz uwagi dot. dostosowania warunków umowy o pracę do postanowień układu). Takie samo uprawnienie - mimo wyraźnego brzmienia przepisów specjaliści prawa pracy przyznają pracodawcy, który wystąpił z organizacji pracodawców będącej stroną układu.
ZAPAMIĘTAJ
Informacje dotyczące przekształceń podlegają zgłoszeniu do rejestru układów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK