| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych

Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w tym terminie, pracodawca powinien udzielić go najpóźniej do 31 marca następnego roku. Pracodawca, który nie udzieli urlopu wypoczynkowego do końca kwartału następnego roku, może zostać ukarany grzywną od 1000 do 30 000 zł.

Należy przyjąć, że pracodawca może na wniosek pracownika udzielić mu zaległego urlopu wypoczynkowego w okresie wykraczającym poza pierwszy kwartał danego roku. Jeżeli bowiem pracownik uważa, że może lepiej wypocząć w okresie letnim, pracodawca może to pracownikowi umożliwić. Aby zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za udzielenie zaległego urlopu po pierwszym kwartale roku, pracodawca powinien odebrać od pracownika pisemną prośbę o udzielenie zaległego urlopu w okresie letnim. W takim przypadku Państwowa Inspekcja Pracy nie powinna karać pracodawcy za udzielanie urlopów zaległych później niż w pierwszym kwartale roku.
W omawianym zakresie można się również spotkać z odmiennym stanowiskiem, zgodnie z którym zaległego urlopu należy udzielić pracownikowi bezwzględnie w pierwszym kwartale następnego roku. Jednak takie stanowisko jest krytykowane przez większość specjalistów prawa pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK