| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

WYPOWIEDZENIE UMOWY W PRAKTYCE

Prawo przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy, z których najpopularniejszym jest oczywiście wypowiedzenie. W praktyce mamy często do czynienia też ze zwolnieniami bez wypowiedzenia - z winy pracownika lub też bez niej albo też z winy pracodawcy.

Sposób rozwiązania umowy
 
Ustawa z dnia 24 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654) określa sposoby rozwiązania stosunku pracy. Każdą z umów o pracę można rozwiązać w drodze porozumienia stron oraz przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Za wypowiedzeniem może zostać rozwiązana umowa na czas nieokreślony, okres próbny oraz wyjątkowo, po spełnieniu warunków zawartych w art. 33 k.p. - na czas określony. Po prostu warunkiem wypowiedzenia umowy na czas określony jest istnienie stosownej klauzuli w kontrakcie. Bez niej pracownik i pracodawca mają związane ręce. Z kolei umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy może być wypowiedziana tylko w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy. Sąd nie może zmienić sposobu rozwiązania umowy, gdyż prawo pracy nie przewiduje możliwości sądowego przekształcenia jednego ze sposobów rozwiązania umowy w inny. Mogą to jedynie uczynić strony w drodze ugody. Oświadczenia stron w tym zakresie winny być złożone jednoznacznie i nie mogą budzić wątpliwości, co do zamiaru osiągnięcia celu (wyrok SN z 9 lutego 1999 r., sygn. akt I PKN 563/98, OSNAPiUS z 2000 r. nr 5, poz. 224). Sąd zatem ma prawo i obowiązek rozpoznać tylko żądania stron i jest związany kodeksowymi przesłankami. Warto o tym pamiętać, gdy zostaniemy pozwani przez usuniętego z pracy podwładnego.

Tabela 1. Sposoby rozwiązania umowy o pracę
 
Istota wypowiedzenia i jej praktyczne konsekwencje
 
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli). Również w ten sposób każda ze stron może dokonać wypowiedzenia. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy powinno nastąpić na piśmie. W przypadku niezachowania formy pisemnej przez pracodawcę pracownikowi służy odwołanie do sądu i dochodzenie stosownych roszczeń związanych z naruszeniem przepisów. Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy przekazane przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne, choć prawnie wadliwe. Samo wydanie świadectwa pracy, odsunięcie od pracy (niedopuszczenie pracownika do pracy) albo inne akty podobnego rodzaju - przygotowujące lub realizujące ustanie stosunku pracy, których prawna skuteczność uwarunkowana jest wcześniejszym złożeniem oświadczenia o rozwiązaniu umowy, nie oznacza, że pracodawca złożył stosowne oświadczenie.
Istnieje możliwość przefaksowania wypowiedzenia, ale z racji braku podpisu będzie ono dotknięte wadą. Pomimo wadliwości będzie jednak skuteczne w tym sensie, że pracownik straci pracę i dopiero ingerencja sądu może przywrócić stan zgodny z prawem. W uchwale SN z 2 października 2001 r. (sygn. akt I PZP 17/02, Biuletyn SN z 2002 r. nr 10, poz. 34) czytamy: doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 k.p., to stanowi naruszenie art. 30 § 3 k.p., zgodnie z którym oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK