| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

Na trzy miesiące można bez wypowiedzenia
 
Wypowiedzenie zmieniające nie jest wymagane, jeżeli zmiana rodzaju wykonywanej pracy ma jedynie charakter czasowy. Artykuł 42 § 4 k.p. uzależnia dopuszczalność jednostronnej zmiany przez pracodawcę warunków umowy od istnienia uzasadnionych potrzeb pracodawcy i faktu powierzenia innej rodzajowo pracy, niż ta, którą określono w umowie o pracę, na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Ponadto zmiana nie może powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika i musi odpowiadać jego kwalifikacjom. Przy zachowaniu wymagań określonych w art. 42 § 4 k.p. pracownikowi szeregowemu można powierzyć czasowe pełnienie obowiązków na stanowisku kierowniczym. W przypadku gdy pracodawca powierzył pracownikowi wykonywanie - na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym - innej pracy (przy zachowaniu warunków przewidzianych treścią wskazanego przepisu) niż określona w umowie, której pracownik faktycznie nie wykonywał z uwagi na swoją chorobę, dopuszczalne jest ponowne powierzenie temu pracownikowi pracy innego rodzaju niż ta, do której był zobowiązany przy zachowaniu warunków z art. 42 § 4 k.p.
PRZYKŁAD
Pracownica została na 3 miesiące przeniesiona do innej pracy. Jej zdaniem nowa praca nie odpowiada jej kwalifikacjom. Tuż przed podjęciem nowej pracy zachorowała na prawie 2 miesiące (pobierała już zasiłek z ZUS). W takiej sytuacji przeniesienie jest możliwe co do terminu, natomiast nie ma możliwości przeniesienia na stanowisko nieodpowiadające kwalifikacjom.
Warto wskazać, że pracodawca użytkownik nie może stosować do pracownika tymczasowego art. 42 § 4 k.p. ani też powierzać mu wykonywania pracy na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu. Warto też wskazać, że art. 42 § 4 k.p. mówi o przeniesieniu do innej pracy na 3 miesiące w ciągu roku kalendarzowego - jeśli ten okres przypada pod koniec roku, to możliwe jest wydłużenie łącznego okresu delegacji - w ekstremalnych wypadkach może to być nawet 6 miesięcy, a powierzenie może być dokonane nawet w formie ustnej. Jak wskazał SN w wyroku z 13 marca 1979 r. (sygn. akt I PRN 18/79, niepublikowany): powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, podyktowane uzasadnionymi potrzebami zakładu pracy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, niepowodujące obniżenia wynagrodzenia i odpowiadające kwalifikacjom pracownika (art. 42 § 4 k.p.), nie wymaga zachowania formy pisemnej.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »