| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Aporty w spółce z o.o.

Aporty w spółce z o.o.

Często osoby planujące prowadzenie własnej działalności gospodarczej czy też przystąpienie w charakterze wspólnika do spółki zastanawiają się, jak zacząć takie przedsięwzięcie bez dostatecznych środków w gotówce. Polskie prawo przewiduje możliwość nabywania udziałów w spółkach kapitałowych przez osoby nieposiadające wolnych środków. Udziały i akcje w spółkach mogą być obejmowane nie tylko za gotówkę, ale też za wkłady niepieniężne, czyli prawa majątkowe inne niż środki pieniężne. Dzięki takiej operacji spółka otrzymuje potrzebne środki na prowadzenie działalności gospodarczej, a osoba chcąca być przedsiębiorcą zyskuje status wspólnika.

Konsekwencje podatkowe
 
Ustawodawca zdecydował, że udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 z późn. zm.), zwana dalej „u.p.d.o.p.”, i art. 17 ust 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwana dalej „u.p.d.o.f.”, za przychody uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.
Odmienna sytuacja ma miejsce, gdy udziały obejmowane są w zamian za aport przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Tego rodzaju przypadek nie podlega opodatkowaniu, co wyraźnie wynika z regulacji przewidzianej w art. 12 ust 1 pkt 7 u.p.d.o.p. i art. 21 ust 1 pkt 109 u.p.d.o.f. Ze względu na fakt, że tego rodzaju aport rodzi niebagatelne skutki podatkowe, ważne jest precyzyjne określanie definicji przedsiębiorstwa. Ustawy podatkowe w art. 4a pkt 3 u.p.d.o.p. i art. 5a pkt 3 u.p.d.o.f. odsyłają do definicji zawartej w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 551 k.c. przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast jego zorganizowana część to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. i art. 5a pkt 4 u.p.d.o.f.).
Sposób określania przychodu z tytułu wniesienia aportem środków trwałych został określony w art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p. i art. 19 ust. 1 u.p.d.o.f. Zgodnie z ich treścią przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. W przypadku spółki z o.o. tą wartością będzie wartość określona w umowie spółki lub zmianie tej umowy objęta za wniesiony środek trwały.
W sytuacji gdy cena będzie odbiegać od obiektywnej wartości rynkowej rzeczy lub praw, organ podatkowy określi przychód w wysokości wartości rynkowej. Następuje ono na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Jeśli wartość rzeczy lub praw wyrażona w cenie określonej w umowie jest odmienna od wartości rynkowej to organ podatkowy wezwie strony tej umowy do zmiany wartości bądź podania uzasadnienia dlaczego cena znacznie odbiega od wartości rynkowej. W przypadku niepodania uzasadnienia, niedokonania zamiany wartości czy nieudzielania odpowiedzi, organ podatkowy sam ustali wartość z uwzględnieniem opinii biegłego.
Ustawy o podatku dochodowym przewidują możliwość zaliczenia kosztów uzyskania przychodu z tytułów objęcia udziału w spółce z o.o. w zamian za aport. Koszty ustala się na dzień objęcia udziałów. Natomiast przychód z tytułu objęcia udziałów powstaje stosownie do regulacji zawartych w 12 ust. 1b u.p.d.o.p. oraz art. 17 ust. 1a u.p.d.o.f. w momencie:
• zarejestrowania spółki albo
• wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
• wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.
Podatnik w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, jest zobowiązany złożyć urzędowi skarbowemu zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z tytułu objęcia udziałów lub akcji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółce akcyjnej, w zamian za wniesione do spółki środki trwałe. W tym samym terminie podatnik musi wpłacić należny podatek z tego tytułu (art. 45 ust. 4 pkt. 2 u.p.d.o.f.).
 


RafaŁ Zatorski - aplikant radcowski przy OIRP w Warszawie

 


Poradnik Gazety Prawnej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK