| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Aporty w spółce z o.o.

Aporty w spółce z o.o.

Często osoby planujące prowadzenie własnej działalności gospodarczej czy też przystąpienie w charakterze wspólnika do spółki zastanawiają się, jak zacząć takie przedsięwzięcie bez dostatecznych środków w gotówce. Polskie prawo przewiduje możliwość nabywania udziałów w spółkach kapitałowych przez osoby nieposiadające wolnych środków. Udziały i akcje w spółkach mogą być obejmowane nie tylko za gotówkę, ale też za wkłady niepieniężne, czyli prawa majątkowe inne niż środki pieniężne. Dzięki takiej operacji spółka otrzymuje potrzebne środki na prowadzenie działalności gospodarczej, a osoba chcąca być przedsiębiorcą zyskuje status wspólnika.

Zawyżenie i zaniżenie wartości aportu
 
Udziały objęte w zamian za aport muszą być dokładnie oznaczone w umowie spółki; wiąże się to z faktem ustalenia tożsamości osoby wspólnika, gdyby zawyżono wartość aportu w stosunku do jego wartości zbawczej. Stosownie do regulacji art. 175 § 1 k.s.h, jeżeli wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich wartości zbywczej w dniu zawarcia umowy spółki, wspólnik, który wniósł taki wkład, oraz członkowie zarządu, którzy, wiedząc o tym, zgłosili spółkę do rejestru, obowiązani są solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość. W sytuacji zaniżenia wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego dla pokrycia udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością umowa zawiązująca tę spółkę nie będzie nieważna, bowiem zaniżenie wartości aportu nie jest sprzeczne z przepisami ustawy. Nie prowadzi ono do uszczuplenia majątku spółki, a przeciwnie, powoduje, że majątek ten jest faktycznie większy niż wynika to z umowy spółki.
ZAPAMIĘTAJ
Zaniżenie wartości aportu nie może prowadzić do żadnej odpowiedzialności prawnej spółki.
Konsekwencją zaniżenia wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego dla pokrycia udziału w spółce jest uznanie, że odpowiedzialność spółki w razie jej niewypłacalności będzie podwyższona do faktycznej wysokości wkładów niepieniężnych.
Sąd rejestrowy może jednak odmówić zarejestrowania spółki z o.o., jeśli umowa spółki nie odpowiada wymaganiom ustawowym, np. braki w umowie spółki lub innych dokumentach dołączonych do zgłoszenia. Jeżeli jednak sąd rejestrowy przeoczył istnienie braków i spółka została zarejestrowana - istnieje ona prawnie i może funkcjonować w obrocie handlowym. Skuteczność czynności prawnej dokonanej z udziałem takiej spółki nie może być również kwestionowana ze względu na istotne braki zaistniałe przy jej tworzeniu. Prawo cywilne dopuszcza na podstawie przepisów o czynnościach prawnych uznanie nieważności umowy spółki w sytuacji, gdy jeden ze wspólników nie miał w ogóle zdolności do czynności prawnych lub jego oświadczenie woli dotknięte było wadami. W takiej sytuacji skutkiem unieważnienia umowy spółki byłaby konieczność przeprowadzenia likwidacji spółki i wykreślenie spółki z rejestru handlowego. Uznaje się, że wspólnik wniósł wkład jeżeli jego przedmiot został pozostawiony do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki, nikt poza zarządem niema prawa dysponować wkładem. Poza tym niedopuszczalne jest wycofywanie wkładów. Przy prawach majątkowych obowiązek ten realizuje się w momencie wejścia do majątku spółki. W czasie trwania spółki nie wolno zwracać wspólnikom wniesionych wkładów tak w całości, jak i w części, chyba że przepisy niniejszego działu stanowią inaczej (art. 189 § 1 k.s.h.)
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK