| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak poprawnie rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Jak poprawnie rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej lub według stawki liniowej, do końca kwietnia mają czas na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. W pierwszym przypadku rozliczenia należy dokonać na formularzu PIT-36, natomiast dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo przeznaczony jest PIT-36L. Dziś wyjaśniamy, w jaki sposób wypełnić oba te formularze poprawnie.

Obliczenie podatku
 
Po wykazaniu przychodów, odliczeń od podatku, odliczeń od dochodu oraz kwot zwiększających podstawę opodatkowania lub zmniejszających stratę podatnik może przystąpić do obliczenia podatku. Dokonuje tego w części H zeznania. Dochód do opodatkowania określa się w poz. 167. W tym celu od sumy kwot z poz. 143 i 144 należy odjąć kwoty z poz. 145, 146, 147, 148, 149, 151, 153 i 154, a następnie dodać sumę kwot z poz. 157 i 158.
Pozycje 168 i 169 wypełniają podatnicy, którzy w roku podatkowym oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu uzyskali dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł położonych za granicą, do których miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Natomiast podatnicy, którzy uzyskali zagraniczne dochody, do których zastosowanie miała metoda proporcjonalnego odliczenia, wypełniają poz. 173 i 174. W tym drugim przypadku kwotę podatku obliczonego według skali podatkowej od łącznych dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce należy pomnożyć przez kwotę dochodu uzyskanego za granicą (wykazanego w części D.1. i D.2. zeznania), a następnie podzielić przez kwotę łącznego dochodu uzyskanego za granicą i w Polsce.
Podstawą obliczenia podatku (poz. 170) dla podatników rozliczających swoje dochody:
•  indywidualnie - jest kwota z poz. 167 (po zaokrągleniu do pełnego złotego),
•  wspólnie z małżonkiem (dotyczy osób, które w poz. 6 zaznaczyły kwadrat nr 2 albo 3 - jest połowa kwoty z poz. 167 - po zaokrągleniu do pełnego złotego),
•  w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - jest połowa kwoty z poz. 167 (po zaokrągleniu do pełnego złotego).
Podatek (poz. 171) oblicza się według stawek przewidzianych w skali podatkowej, czyli 19, 30 lub 40 proc. w zależności od tego, jak wysoka jest podstawa opodatkowania.
Niektórzy podatnicy w zeznaniu PIT-36 będą musieli wykazać i doliczyć kwoty wcześniej odliczone od podatku. Poz. 172 zeznania wypełniają m.in. osoby, które:
•  wycofały ze spółdzielni wniesiony wkład mieszkaniowy lub budowlany,
•  w całości zmieniły przeznaczenie lokalu lub budynku z mieszkalnego na użytkowy,
•  przeniosły uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
•  w roku podatkowym otrzymały zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
 
Odliczenia od podatku
 
W części I zeznania podatnicy mogą dokonać odliczeń od podatku, w tym składkę na ubezpieczenie zdrowotne, oraz uwzględnić odliczenia od podatku wykazane w załączniku PIT/O oraz PIT/D.
W części I dodano nową rubrykę przeznaczoną do wpisania kwoty składek zapłaconych ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do EOG lub w Szwajcarii.
W części J formularza podatnicy dokonują obliczenia zobowiązania podatkowego. W tej części należy wykazać zryczałtowany podatek od dochodu z likwidacji działalności gospodarczej dokonanej w grudniu 2008 r. (poz. 186 i 187). W poz. 188 podatnicy wykazują podatek należny po zaokrągleniu do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwoty wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK