| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > W jakiej formie zawrzeć umowę

W jakiej formie zawrzeć umowę

W obrocie gospodarczym często zdarza się, że przedsiębiorca nie zachowuje pisemnej formy umowy. Forma ustna jest bowiem wygodniejsza, a i tak dokumentem stwierdzającym zobowiązanie jest najczęściej faktura VAT. Tymczasem takie postępowanie niesie ze sobą znaczne niebezpieczeństwo. Brak pisemnej umowy może bowiem uniemożliwić wygraną w sądzie. Przepisy wymagają zresztą często zachowania formy szczególnej. Jako przykład można wskazać na formę aktu notarialnego zastrzeżoną dla zbycia choćby najmniejszej nieruchomości.

Obrót nieruchomościami
 
Forma aktu notarialnego jest zastrzeżona dla wszystkich czynności zobowiązujących do przeniesienia własności nieruchomości i przenoszących tę własność. Umowa o rozwiązaniu umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta również w formie aktu notarialnego. Jest ona także konieczna przy zawarciu umowy spółki partnerskiej spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej oraz umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Statut spółki akcyjnej także powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Pełnomocnictwo do dokonania czynności prawnej, do ważności której jest zastrzeżona forma aktu notarialnego, powinno być udzielone w tej samej formie.
Zachowanie formy aktu notarialnego polega na spisaniu przez notariusza oświadczeń woli stron. Akt notarialny powinien zawierać całą istotną dla danej czynności treść, a ponadto stwierdzenia, których potrzeba umieszczenia w akcie wynika z przepisów albo z woli stron. Akt jest przed podpisaniem odczytywany przez notariusza lub przez inną osobę w jego obecności. Może być sporządzony jedynie z zachowaniem zasady jedności osób, miejsca i akcji. Przy odczytaniu aktu notariusz powinien się przekonać, czy kontrahenci (lub osoby ich reprezentujące) dokładnie rozumieją treść oraz znaczenie czynności i czy czynność jest zgodna z ich wolą. Na żądanie uczestników czynności powinny być odczytane również załączniki. Zbędne wyrazy albo ich części powinny być przekreślone w ten sposób, aby można je było odczytać. Przekreślenia te należy również omówić na końcu aktu przed złożeniem podpisów. Przekreślenia nieomówione uważa się za niedokonane.
Sporządzenie np. umowy w formie aktu notarialnego zapewnia zatem udział prawnika (notariusza) w redagowaniu jego treści. Notariusz jest obowiązany udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień. Występuje on jako osoba zaufania publicznego. Ponadto jest zobowiązany zbadać treść kontraktu i odmówić sporządzenia go w formie aktu notarialnego, jeżeli treść kontraktu jest sprzeczna z prawem. Akt notarialny powinien zawierać podpisy osób biorących w nim udział oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu oraz podpis notariusza.
ZAPAMIĘTAJ
Zasadą jest, że oryginał aktu notarialnego pozostaje u notariusza. Strony otrzymują jego wypisy podpisane przez notariusza, będące dosłownym powtórzeniem oryginału. W obrocie prawnym są one traktowane jak dokument oryginalny.
 
Akt u konsula
 
Według ustawy z dnia 13 lutego 1994 r. o funkcjach konsulów RP (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 215, poz. 1823 z późn. zm.) akty notarialne sporządzać może konsul. Warunkiem jest jednak uzyskanie w tym zakresie wydawanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych upoważnienia Ministra Sprawiedliwości. Dokonane w tym trybie akty oraz inne czynności notarialne mają tę samą doniosłość prawną jak czynności wykonywane przez notariuszy w Polsce. Zasadą przyjętą przez prawo polskie jest poddanie własności i innych praw rzeczowych prawu polskiemu. Jeżeli czynność prawna mająca np. za przedmiot przeniesienie własności nieruchomości położonej w Polsce jest dokonywana za granicą, a według prawa miejscowego wystarczająca jest do przeniesienia własności zwykła forma pisemna, warunkiem skuteczności takiej czynności jest zachowanie formy aktu notarialnego2.
 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK