| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > W jakiej formie zawrzeć umowę

W jakiej formie zawrzeć umowę

W obrocie gospodarczym często zdarza się, że przedsiębiorca nie zachowuje pisemnej formy umowy. Forma ustna jest bowiem wygodniejsza, a i tak dokumentem stwierdzającym zobowiązanie jest najczęściej faktura VAT. Tymczasem takie postępowanie niesie ze sobą znaczne niebezpieczeństwo. Brak pisemnej umowy może bowiem uniemożliwić wygraną w sądzie. Przepisy wymagają zresztą często zachowania formy szczególnej. Jako przykład można wskazać na formę aktu notarialnego zastrzeżoną dla zbycia choćby najmniejszej nieruchomości.

Niezachowanie formy pisemnej
 
Forma pisemna jest w przepisach zastrzegana najczęściej pod rygorem dowodowym, co oznacza, że na wypadek sporu w sądzie nie będzie możliwe skorzystanie przez stronę, na której ciąży zgodnie z art. 6 k.c. ciężar dowodu, z określonych środków dowodowych (zeznań świadków i przesłuchania stron). Z kolei jeśli przepisy przewidują dla określonej czynności prawnej obowiązek dokonania jej w formie szczególnej (np. w formie aktu notarialnego), to czynność dokonana bez zachowania tej formy będzie nieważna. Jak stanowi art. 74 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Przepisu tego nie stosuje się, gdy zachowanie formy pisemnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej. Jednakże mimo niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych, dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma. Przepisów o formie pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych nie stosuje się do czynności prawnych w stosunkach między przedsiębiorcami (art. 74 § 3 k.c.). Forma elektroniczna z bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym kwalifikowanym certyfikatem jest równoważna formie pisemnej zastrzeżonej pod każdym rygorem.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. „Retro” zawarła ze wspólnikiem spółki cywilnej umowę dostawy komponentów i sprzętu komputerowego (drukarki i urządzenia zewnętrzne) opiewającą na kwotę 48 000 zł. Pomimo obowiązku umowy nie zawarto w formie pisemnej, a zaufanie oparto na prywatnej znajomości kontrahentów. Okazało się jednak, że umowa nie była prawidłowo wykonywana i odbiorca złożył w sądzie pozew o obniżenie wynagrodzenia. Poza obrotem profesjonalnym sprawa byłaby trudna do wygrania z powodu ograniczeń dowodowych. W analizowanej sytuacji jednak powód może skutecznie powołać dowód z przesłuchania świadków i stron na okoliczność zawarcia umowy, ponieważ jej stronami są przedsiębiorcy - spółka z o.o. i wspólnicy spółki cywilnej (umowa zawarta przez jednego ze wspólników jest bowiem wiążąca dla pozostałych.
Tabela 1. Rygory dokonywania czynności prawnych
ZAPAMIĘTAJ
Inne reguły dotyczą prawa bankowego. Jest tak zwłaszcza w zakresie formy oświadczeń woli składanych w związku z czynnościami bankowymi. Prawo dopuszcza składanie takich oświadczeń za pomocą elektronicznych informacji. Wymaga jednak zarazem, aby tworzone w ten sposób dokumenty zostały następnie należycie utrwalone i zabezpieczone. Czynność dokonana w takiej formie traktowana jest jak czynność odpowiadająca wymogowi zachowania formy pisemnej.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK