| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Co się zmienia w prawie spółek w nowym roku

Co się zmienia w prawie spółek w nowym roku

Tańsze będzie w 2009 r. zakładanie spółek, ponieważ minimum kapitału zakładowego w spółce z o.o. obniżone zostaje z 50 tys. zł do 5 tys. zł, w akcyjnych - z 500 tys. zł do 100 tys. zł. Nie będzie też konieczności przekształcania spółek cywilnych w jawne nawet wtedy, kiedy ich obroty osiągną przez kolejne lata wielkość zmuszającą przedsiębiorców działających w tej formie do prowadzenia pełnej rachunkowości. Więcej praw zyskają również rozproszeni akcjonariusze spółek notowanych na giełdzie, przez co powinni stać się partnerami do rozmów o polityce tych firm.

Partnerska na piśmie
 
Umowa spółki partnerskiej nie będzie już musiała być zawierana w formie aktu notarialnego, a tylko na piśmie, choć pod rygorem nieważności (art. 92 k.s.h.). Jest to jednak ułatwienie o tyle mało znaczące, że sp.p. jest i będzie relatywnie mało (w KRS było ich w końcu 2008 r. prawie 1230; dla porównania - spółek z o.o. - ok. 312 tys.). Podstawową przyczyną małego zainteresowania sp.p. jest to, że z definicji jest ona przeznaczona dla wybranych, czyli dla przedstawicieli 21 wolnych zawodów (art. 88 k.s.h.). A i to prawnicy, czyli adwokaci, radcowie prawni i notariusze, którzy mają prawo działać w tej formie, często chętniej zawiązują spółki komandytowe. Te bowiem lepiej pozwalają różnicować pozycję wspólników starych i młodych.
 
Odpowiedzialność mniej drastyczna
 
Kto, będąc członkiem zarządu spółki kapitałowej, dopuści do tego, że pisma i zamówienia handlowe składane zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych nie będą zawierały niezbędnych danych (czyli firmy, siedziby i adresu spółki, numeru w KRS i oznaczenia sądu, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki, NIP oraz wysokości kapitału zakładowego, a w SA także kapitału wpłaconego), będzie podlegał grzywnie do 5 tys. zł. Kara będzie więc o połowę niższa niż do tej pory (art. 595 par. 1 k.s.h.). To samo będzie dotyczyło komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych uprawnionych do reprezentowania swych spółek. W ten sposób zrównano sankcje zapisane w kodeksie spółek handlowych z przewidzianymi za to samo przez ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.
 
WAŻNE DLA SPÓŁEK AKCYJNYCH, OBOWIĄZUJE OD 3 SIERPNIA 2009 R.
 
Rada nadzorcza jak zarząd
 
Do tej pory walne zgromadzenia zwołuje zarząd (art. 399 par. 1 k.s.h.). Rada nadzorcza może jedynie żądać zwołania go, jeśli zarząd tego nie uczyni lub uzna odbycie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia za wskazane, a zarząd w ciągu dwóch tygodni go nie przygotuje. Od 3 sierpnia 2009 r., bo wtedy ma wejść w życie gros nowych przepisów, rada nadzorcza uzyska autonomiczne prawo organizowania walnych zgromadzeń. Jest to dowód zrównywania uprawnień organów zarządzających i nadzorujących w dziedzinie prowadzenia spraw spółki. Tak więc zwyczajne walne zgromadzenie rada nadzorcza będzie mogła zwołać, o ile zarząd nie dotrzyma ustawowego terminu. Nadzwyczajne zaś, jeśli dojdzie do wniosku, że jest to wskazane (art. 399 par. 2 k.s.h.), co daje jej praktycznie nieograniczone w tym względzie możliwości.
 
Ogłoszenia na WWW
 
Walne zgromadzenia spółek publicznych będą zwoływane przez ogłoszenie na stronach internetowych (art. 4021 par. 1 k.s.h.), a także w sposób praktykowany dotychczas (za pomocą listów poleconych, pocztą kurierską lub e-mailem, jeżeli akcjonariusz się na to zgodził). Spółki będą w nich podawać nie tylko datę, godzinę i miejsce zgromadzenia oraz szczegółowy porządek obrad, lecz także precyzyjny opis procedur (art. 4022 k.s.h.). Akcjonariusze dowiedzą się w ten sposób m.in. o możliwości głosowania przez pełnomocnika czy o sobie zawiadamiania spółki listem elektronicznym o ustanowieniu pełnomocnika. Na stronie będzie również napisane, jak uczestniczyć w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, o ile statut spółki będzie przewidywał organizowanie wirtualnych walnych zgromadzeń (takiego ustawowego obowiązku nie będą na razie miały wszystkie spółki). Równie ważne stanie się informowanie akcjonariuszy o sposobie głosowania listem poleconym lub przez internet. Stosowne formularze będą zamieszczane na stronach www spółek lub bezpośrednio wysyłane do wszystkich akcjonariuszy (art. 4023 par. 1 i 2 k.s.h.).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »