| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie ma prawa i za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Jakie ma prawa i za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Małżonek przedsiębiorcy lub wspólnika spółki handlowej, nawet jeśli sam nie jest zaangażowany w prowadzenie interesów, to z jednej strony czerpie korzyści z dochodowej firmy, ale z drugiej odpowiada majątkiem wspólnym za długi. Są też czynności, na które nawet przedsiębiorca musi uzyskać zgodę męża lub żony.

Zgodnie z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstała wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez obydwoje małżonków lub przez jednego z nich. Przedmioty nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Wspólnikiem czy prowadzącym działalność gospodarczą jest ten z małżonków, który imiennie figuruje w rejestrze lub ewidencji. Za zobowiązania spółki jawnej małżonek będący wspólnikiem odpowiada solidarnie ze spółką. Jest to odpowiedzialność subsydiarna, czyli wierzyciele sięgną do majątku wspólnika, kiedy nie wystarczy na pokrycie długów majątku spółki. W przypadku spółki cywilnej wspólnik prowadzący działalność odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem. W przypadku spółki z o.o. - za zobowiązania odpowiada spółka. Tu w razie egzekucji wierzytelności wspólnik ryzykuje jedynie tym, co wniósł do spółki i co przypadłoby mu przy podziale. Gdy prowadzący działalność gospodarczą odpowiada całym majątkiem, a pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej, wierzyciele po uzyskaniu klauzuli przeciwko małżonkowi dłużnika mogą sięgnąć do majątku wspólnego małżonków. Wolno im z tego majątku się zaspokoić, chyba że wiedzieli o istnieniu intercyzy wyłączającej wspólność lub małżonek nie wyraził zgody na zaciągnięcie zobowiązania.
Do majątku osobistego małżonka należą wierzytelności z tytułu prowadzonej działalności zarobkowej. Należy do nich zaliczyć przychody z działalności gospodarczej, w tym z udziału w spółkach handlowych. Niemniej pobrane już dochody należą do majątku wspólnego.
Czytelniczka nie określiła, z jakich środków małżonkowie nabyli udziały, wnieśli wkłady do spółki lub z jakich środków podjęli działalność gospodarczą. A będzie to ważne w przypadku zaspokojenia się wierzyciela z tych substratów majątkowych. Od tego, skąd pochodziły środki wnoszone do spółek (czy to pieniężne, czy w postaci aportów), będzie zależało zakwalifikowanie udziałów lub wkładów do majątku wspólnego, względnie osobistego małżonków. Będzie to miało wpływ na postępowanie egzekucyjne.
Wskutek orzeczenia rozwodu (art. 55 i nast. k.r.o.) między małżonkami ustaje wspólność majątkowa. Ma to - co do zasady - skutek na przyszłość. Majątek wspólny powstały przed orzeczeniem rozwodu staje się współwłasnością małżonków w częściach ułamkowych i może zostać podzielony. O podziale - na wniosek jednej ze stron - sąd może orzec w procesie rozwodowym. Kierując się jednak względami ekonomii procesowej przeważnie wyłącza tę kwestię do odrębnego postępowania. Tak więc małżonkowie mogą wnieść o orzeczenie podziału przez sąd albo podzielić to, czego się dorobil,i przed notariuszem. Wówczas zadecydują, które składniki majątkowe zostaną przy którym z nich. Istnieje też możliwość spłat, głównie w przypadku niemożności dokonania takiego fizycznego podziału, by każdemu przypadła równa wartościowo część majątku lub gdyby któryś z małżonków koniecznie chciał pozostawić pewne rzeczy lub prawa w swojej gestii. Jeśli np. żona zechce otrzymać cały dom, a mąż udziały w spółce, to wartość jednego z tych składników może być wyrównana wartością innego lub za pomocą spłat.
Po dokonaniu podziału majątek, który przypadł małżonkowi dłużnika, nie jest już wspólny. Wnioskując więc z praktyki, wierzyciele nie będą mogli się z niego zaspokoić. Nie wyklucza to jednak ich prób zaprzeczenia, że o podziale majątku nie wiedzieli.
Czytelniczka wspomniała, że spółki męża powinny upaść, ale do tej pory nikt nie złożył wniosku w tej sprawie. Nie mamy więc do czynienia z procedurami prawa upadłościowego aż do chwili wszczęcia tego rodzaju postępowania.

ALEKSANDRA MARSZAŁEK
radca prawny, adwokat prowadząca kancelarię radcy prawnego w Bielsku-Białej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK