| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie ma prawa i za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Jakie ma prawa i za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Małżonek przedsiębiorcy lub wspólnika spółki handlowej, nawet jeśli sam nie jest zaangażowany w prowadzenie interesów, to z jednej strony czerpie korzyści z dochodowej firmy, ale z drugiej odpowiada majątkiem wspólnym za długi. Są też czynności, na które nawet przedsiębiorca musi uzyskać zgodę męża lub żony.

Małżonek dłużnika traci
 
Podstawową zasadą jest, że wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków, gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte za zgodą drugiego (art. 41 par. 1 k.r.o.). Brak akceptacji zobowiązania przez małżonka dłużnika nie zamyka jednak wierzycielowi drogi do prowadzenia egzekucji. Ma on bowiem możliwość dochodzenia roszczeń m.in. z przedmiotów wchodzących w skład przedsiębiorstwa, jeżeli wierzytelność powstała w związku z jego prowadzeniem (art. 41 par. 2 k.r.o.). I choć normy te mają w zasadzie charakter bezwzględnie obowiązujący (ich działania nie może wyłączyć ani zmodyfikować wola małżonków), to jednak w literaturze przyjmuje się, że dopuszczalna jest umowa jednego z małżonków z wierzycielem, która w konkretnej sytuacji ograniczy odpowiedzialność dłużnika albo ją rozszerzy. Ograniczenie może sprowadzać się do ryzykowania jedynie majątkiem osobistym dłużnika albo i tym, i tylko niektórymi przedmiotami należącymi do majątku wspólnego (np. ruchomościami wchodzącymi w skład wspólnego przedsiębiorstwa małżonków). Niestety małżonek prowadzący działalność gospodarczą może też rozciągnąć swą odpowiedzialność wobec kontrahenta na cały majątek wspólny. Odpowiadałby wówczas nie tylko przedsiębiorstwem należącym do majątku wspólnego, ale i np. domem, który nie ma nic wspólnego z jego interesami. Zawarcie takiej umowy jest o tyle niewygodne dla małżonka, że nie wymaga jego zgody, jeżeli ta szersza odpowiedzialność nie prowadzi bezpośrednio do zbycia nieruchomości czy przedsiębiorstwa należących do majątku wspólnego.
Ponieważ odpowiedzialność małżonka dłużnika jest pochodną ich wspólności majątkowej, ważne jest, kiedy powstała wierzytelność. O tym, że pochodzi sprzed powstania wspólności (sprzed ślubu albo sprzed podpisania umowy o wspólności majątkowej), decyduje nie tyle chwila wymagalności zobowiązania, co czas zdarzenia, z którego ono wynikło (zawarcia umowy, wyrządzenia szkody).
 
Za dług wspólnej firmy
 
Nie jest też łatwo małżonkowi przedsiębiorcy uwolnić się od długów, za które odpowiada częścią majątku wspólnego, np. udziałem w przedsiębiorstwie. Za obciążenia, za które małżonkowie odpowiadają solidarnie w czasie trwania wspólności, odpowiadają tak samo po jej ustaniu, czyli po rozwodzie, separacji, podpisaniu intercyzy rozdzielającej majątek, zniesieniu wspólności wyrokiem sądu, albo jej ustaniu wskutek upadłości, względnie ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków. Sąd może wprawdzie zobowiązać jednego z małżonków do spłacenia wspólnych zobowiązań i zwolnić męża lub żonę z obowiązku spłaty zadłużenia wspólnego przedsiębiorstwa. Może też wskazać części, w jakich małżonkowie powinni spłacić dług, ale takie orzeczenie nie jest bezwzględnie wiążące dla wierzyciela. Tym samym może on - mimo wszystko - żądać spłaty całego długu od każdego z małżonków. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wierzyciel zgodził się na przypisanie należności tylko mężowi lub żonie bądź zgodził się na określony podział długu między małżonków.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK