| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie ma prawa i za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Jakie ma prawa i za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Małżonek przedsiębiorcy lub wspólnika spółki handlowej, nawet jeśli sam nie jest zaangażowany w prowadzenie interesów, to z jednej strony czerpie korzyści z dochodowej firmy, ale z drugiej odpowiada majątkiem wspólnym za długi. Są też czynności, na które nawet przedsiębiorca musi uzyskać zgodę męża lub żony.

Intercyza nie dobra na wszystko
 
Gdy małżonkowie zawierają umowę majątkową (dla jej ważności konieczna jest forma aktu notarialnego), zaczyna ich obowiązywać rozdzielność majątkowa. Wówczas zostaje zniesiona zasada współodpowiedzialności za zobowiązania tego, kto jest dłużnikiem. Przeważnie dzieje się to od momentu zawarcia intercyzy, choć możliwe jest też ustalenie daty późniejszej. Niedopuszczalne jest natomiast umowne wyłączenie jej z datą wsteczną (taką wadzę ma tylko sąd, któremu wolno znieść wspólność ustawową od chwili powstania ważnych powodów uzasadniających tego rodzaju ingerencję). Zasada wspólnej odpowiedzialności małżonków nie dotyczy więc zobowiązań, które zostały zaciągnięte po podpisaniu intercyzy. Niemniej samo jej wejście w życie nie powoduje automatycznego wyłączenia odpowiedzialności współmałżonka prowadzącego interesy. Przedsiębiorca, który zawarł ze swą połowicą umowę majątkową, powinien poinformować o tym wierzycieli. I to przed powstaniem wierzytelności. Małżonek może bowiem powoływać się na taki kontrakt wobec wierzycieli jedynie wtedy, kiedy wiedzieli o jego zawarciu i znali jego rodzaj (art. 471 k.r.o.). Dlatego małżonek wspólnika osobowej spółki handlowej (np. jawnej - zgodnie z art. 27 k.s.h.) może i powinien żądać wpisania do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym wzmianki o rozdzielającej ich majątek umowie. Artykuł 14 ustawy o KRS stanowi bowiem, że podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane lub uległy wykreśleniu. Z drugiej strony nikt nie może zasłaniać się nieznajomością treści wpisu w rejestrze (art. 16 u. o KRS). Poza tym domniemywa się, że dane z rejestru są prawdziwe (art. 17 u. o KRS). Mimo to ani w praktyce, ani nawet w teorii sprawa nie jest tak prosta. W razie problemów to na małżonkach spoczywa ciężar dowodu, że umowę zawarli. Dzieje się tak np. w przypadku przedsiębiorców wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej, gdzie nie zamieszcza się takiej wzmianki jak w rejestrze przedsiębiorców. Tym samym osoby prowadzące w najprostszej formie prawnej działalność powinny za każdym razem powiadamiać kontrahentów o umowie wyłączającej w ich małżeństwie ustawową wspólność. Mogą w każdej umowie zapisywać wzmiankę o rozdzielności majątkowej, powiedzmy, przy podawaniu standardowych informacji o stronie. Uchroni to i przedsiębiorców, i ich małżonków przed ewentualnymi zarzutami ze strony wierzycieli, że nie wiedzieli o rozdzielności majątkowej (druga strona podpisując umowę z taką informacją potwierdza, że wie). W innych wypadkach przydatna jest podpisana kopia zawiadomienia albo potwierdzenie doręczenia listu poleconego w tej sprawie.
Intercyza nie jest jednak antidotum na egzekucję z majątku małżonków. Nie wyłącza bowiem nadania klauzuli wykonalności przeciwko mężowi lub żonie dłużnika, choć z ograniczeniem odpowiedzialności do przedsiębiorstwa, które należałoby do majątku wspólnego, gdyby umowy majątkowej nie zawarto. Wówczas małżonkom pozostaje powództwo przeciwegzekucyjne, jeżeli oczywiście intercyza była skuteczna wobec wierzyciela (art. 7872 k.p.c.).
Komornik powinien się też wstrzymać z prowadzeniem egzekucji, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik lub jego małżonek podniósłby zarzut wynikający z umowy małżeńskiej oraz przedłożyłby niebudzący wątpliwości pisemny dowód, że zawarcie umowy majątkowej i jej rodzaj były wierzycielowi znane (np. umowę z taką informacją podpisaną przez wierzyciela). Tenże komornik ma jednocześnie obowiązek egzekucji. Powinien też niezwłocznie zawiadomić wierzyciela o przyczynach wstrzymania czynności. Na żądanie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona jednak czynności, która uległa wstrzymaniu (art. 822 k.p.c.).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK