| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie ma prawa i za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Jakie ma prawa i za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

Małżonek przedsiębiorcy lub wspólnika spółki handlowej, nawet jeśli sam nie jest zaangażowany w prowadzenie interesów, to z jednej strony czerpie korzyści z dochodowej firmy, ale z drugiej odpowiada majątkiem wspólnym za długi. Są też czynności, na które nawet przedsiębiorca musi uzyskać zgodę męża lub żony.

Bez zgody
 
Umowa prowadząca do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub gospodarstwa należących do majątku wspólnego, zawarta bez wymaganej zgody małżonka, nie powoduje (do czasu) nieważności samej umowy. Powstaje wówczas stan bezskuteczności zawieszonej. Trwa on do chwili potwierdzenia umowy albo odmowy. W tym czasie kontrakt wiąże strony. Dopiero odmowa potwierdzenia albo ustanie możliwości wyrażenia akceptacji wskutek upływu czasu wyznaczonego przez kontrahenta na potwierdzenie (art. 37 par. 3 k.r.o.) powoduje, że umowa jest bezwzględnie nieważna, i to od chwili jej zawarcia.
Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody połowicy albo zobowiązanie przedsiębiorcy nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia m.in. z dochodów uzyskanych przez dłużnika z działalności zarobkowej (także z prowadzenia firmy), a jeśli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, to także z przedmiotów majątkowych wchodzących w jego skład (art. 41 par. 2 k.r.o.).
PRZYKŁAD
ZGODA NA UMOWĘ PRZEDWSTĘPNĄ
Państwa Iksińskich wiąże wspólnota majątkowa. Dlatego gdy pan Iksiński postanowił sprzedać całą prowadzoną przez siebie firmę wraz z działką, na której postawił magazyny, musi uzyskać zgodę pani Iksińskiej. Tak samo byłoby, gdyby chciał obciążyć prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo czy wydzierżawić je. Musi przy tym pamiętać, że zgoda żony będzie potrzebna już przy zawieraniu umowy przedwstępnej. Pani Iksińska będzie mogła oczywiście wyrazić swą akceptację przy okazji podpisywania tej umowy przez męża u notariusza. Takiej bowiem szczególnej formy wymaga zbycie przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi nieruchomość. Gdyby przedsiębiorstwo nie obejmowało nieruchomości, to do zbycia go wystarczyłaby forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 751 k.c.). Kontrahent obawiając się, że pan Iksiński mógłby zmienić zdanie i zrezygnować ze sprzedaży, zażądał od niego stawienia się przed notariuszem już wtedy, kiedy uzgodnili precyzyjnie warunki transakcji, ale nie mogli jej jeszcze sfinalizować. Umowa przedwstępna zaś - jeżeli czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej (art. 390 k.c.) - pozwala dochodzić zawarcia umowy ostatecznej.
 
Małżonkowie w księdze
 
Zawsze, gdy w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość stanowiąca współwłasność małżonków, w księdze wieczystej powinni być wpisani oni obydwoje. Jeśli natomiast wpisany jest jako właściciel np. tylko mąż, to zgodnie z zasadą rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych sprzedaż takiego gruntu, budynku czy lokalu jest ważna i skuteczna bez zgody lub potwierdzenia przez żonę. Ta sama reguła dotyczy zbycia użytkowania wieczystego. A wynika ona z art. 38 k.r.o., który mówi, że jeśli na podstawie czynności prawnej dokonanej przez jednego małżonka bez wymaganej zgody drugiego osoba trzecia nabywa prawo, to stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie tych, którzy w dobrej wierze dokonali czynności prawnej z osobą nieuprawnioną do rozporządzania prawem. Małżonek nieujawniony w księdze nie jest jednak bezradny. Może i powinien żądać usunięcia niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym (art. 10 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK