| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Przedsiębiorca, który dysponuje zaakceptowaną przez dłużnika fakturą VAT, może złożyć wniosek o rozpoznanie jego sprawy w postępowaniu nakazowym. Wyrok zapadnie wtedy szybciej, bowiem sąd będzie rozstrzygał na posiedzeniu niejawnym wyłącznie w oparciu o dokumenty. Na podstawie faktury VAT sąd może również wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeżeli roszczenie przedsiębiorcy nie przekracza 10 tys. zł, to może on żądać także rozpoznania jego sprawy w postępowaniu uproszczonym.

Tylko jedno roszczenie
 
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na dochodzenie swoich roszczeń w postępowaniu uproszczonym, musi liczyć się z tym, że w tym trybie może on dochodzić tylko jednego roszczenia. Wyjątkiem od tej zasady jest jedynie sytuacja, w której przedsiębiorca dochodzi roszczeń wynikających z tej samej umowy lub z umów tego samego rodzaju. Jeśli przedsiębiorca wystąpi w tym samym pozwie z dwoma lub więcej roszczeniami, które nie wynikają z tej samej umowy lub z umów tego samego rodzaju, to przewodniczący zarządzi wówczas zwrot pozwu, wzywając go do poprawienia pisma lub uzupełnienia go w ciągu tygodnia i przesyła powodowi złożone pismo. Przewodniczący ma jednocześnie obowiązek wskazania braków pisma i pouczenie przedsiębiorcy o konsekwencjach, jakie go spotkają w razie bezskutecznego upływu terminu lub ponownego złożenia pisma obarczonego brakami. Innym ograniczeniem, z jakim musi liczyć się przedsiębiorca dochodzący swoich roszczeń w postępowaniu uproszczonym, jest zakaz rozdrabniania roszczeń. Przedsiębiorca nie może zatem podzielić jednego dużego roszczenia, np. 100 tys. zł na 10 drobniejszych roszczeń o wartości 10 tys. zł tylko po to, aby móc skorzystać z postępowania uproszczonego. W razie rozpoznawania sprawy w postępowaniu uproszczonym powód nie może też zmienić treści swojego powództwa. Chodzi tu zarówno o zmiany o charakterze podmiotowym, jak np. zmiana osoby pozwanej, oraz zmiany o charakterze przedmiotowym, jak np. zamiana żądania zwrotu przedmiotu na zwrot równowartości pieniężnej tego przedmiotu. Przedsiębiorca-powód musi także liczyć się z tym, że w postępowaniu uproszczonym pozwany może występować z powództwem wzajemnym lub zgłosić zarzut potrącenia. Warunkiem jest jednak to, aby wszystkie roszczenia pozwanego nadawały się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym.
Z uwagi na szybkość postępowania uproszczonego przedsiębiorca-powód musi pamiętać o tym, że zgłaszanie nowych i dodatkowych dowodów jest ograniczone. W postępowaniu tym obowiązuje zasada, że strony występujące w postępowaniu uproszczonym powinny zgłosić wszystkie okoliczności faktyczne zarzuty i wnioski dowodowe w pozwie, odpowiedzi na pozew lub na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawę, bądź w sprzeciwie od wyroku zaocznego. Jeżeli dowody te nie zostaną w tym terminie zgłoszone, to powołanie się na nie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy osoba, które chce je powołać, wykaże, że wcześniej nie mogła tego zrobić wcześniej albo że potrzeba ich powołania wynikła później. Powód dodatkowo może przytoczyć nowe okoliczności faktyczne i wnioski dowodowe nie później niż w ciągu tygodnia od doręczenia mu pism pozwanego. Jeśli będzie chciał to uczynić później, to będzie musiał domagać się przywrócenia terminu. Na krótszy czas rozstrzygania sprawy w postępowaniu uproszczonym duży wpływ ma także procedura rozpoznawania apelacji od wyroku wydanego przez sąd I instancji. Przede wszystkim każda ze stron może zrzec się prawa do apelacji i wówczas wyrok staje się prawomocny od razu po jego wydaniu. Jeśli jednak którakolwiek ze stron będzie chciała złożyć apelację, to wówczas może ona złożyć wniosek o uzasadnienie do protokołu bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku (w zwykłym trybie uzasadnienie wyroku sporządza się w ciągu tygodnia od ogłoszenia wyroku). Strona może jednak zrzec się doręczenia uzasadnienia wyroku i wtedy termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia ogłoszenia wyroku. W postępowaniu uproszczonym apelację rozpoznaje sąd w składzie jednego sędziego (w postępowaniu zwykłym apelację rozpoznaje się w trzyosobowym składzie). Sąd może ją rozpoznać nawet na posiedzeniu niejawnym. Stronie jednak przysługuje prawo zażądania w odpowiedzi na apelację lub w apelacji, aby odbyła się rozprawa. Sąd II instancji może zmienić wyrok albo uchylić go i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania w sądzie rejonowym w trybie uproszczonym albo zwykłym. Z urzędu sąd II instancji uzasadnia jedynie wyrok uchylający orzeczenie sądu I instancji i przekazujący sprawę do ponownego rozpoznania. Uzasadnienie sąd sporządza także na wniosek strony złożony w ciągu tygodnia od ogłoszenia albo od doręczenia wyroku.
OPŁATY W POSTĘPOWANIU UPROSZCZONYM
W postępowaniu uproszczonym przedsiębiorca uiszcza opłatę stałą zależną od wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy, w wysokości:
• do 2 tys. zł - 30 zł
• ponad 2 tys. zł do 5 tys. zł - 100 zł
• ponad 5 tys. zł do 7,5 tys. zł - 250 zł
• ponad 7,5 tys. zł - 300 zł
 

ARKADIUSZ JARASZEK
 

Gazeta Prawna Nr 216/2008 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2008-11-04
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK