| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Przedsiębiorca, który dysponuje zaakceptowaną przez dłużnika fakturą VAT, może złożyć wniosek o rozpoznanie jego sprawy w postępowaniu nakazowym. Wyrok zapadnie wtedy szybciej, bowiem sąd będzie rozstrzygał na posiedzeniu niejawnym wyłącznie w oparciu o dokumenty. Na podstawie faktury VAT sąd może również wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeżeli roszczenie przedsiębiorcy nie przekracza 10 tys. zł, to może on żądać także rozpoznania jego sprawy w postępowaniu uproszczonym.

Postępowanie uproszczone
 
W przypadku drobniejszych spraw, w których przedsiębiorca dochodzi np. na podstawie wystawionej faktury VAT roszczenia wynikającego z umowy, którego wartość nie przekracza 10 tys. zł, możliwe jest prowadzenie sprawy w postępowaniu uproszczonym. Nie ulega wątpliwości, że postępowanie to jest dłuższe i bardziej skomplikowane w porównaniu z postępowaniem nakazowym i upominawczym. Te ostatnie postępowania są najszybsze, gdyż sąd wydaje nakaz zapłaty bez udziału stron, na posiedzeniu niejawnym bez wyznaczania rozprawy i wyłącznie w oparciu o dokumenty przedstawione przez powoda. Nie zawsze jednak możliwe jest zakończenie postępowania w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Może się bowiem zdarzyć, że powstaną wątpliwości lub pozwany złożył sprzeciw albo zarzuty. Właśnie wtedy korzystne jest dochodzenie swojego roszczenia w postępowaniu uproszczonym, które jest dużo krótsze w porównaniu z postępowaniem zwykłym.
Przedsiębiorca, który domaga się rozpoznania jego sprawy w postępowaniu uproszczonym, powinien pamiętać, że wszystkie pisma procesowe składane w postępowaniu uproszczonym powinny być wnoszone na urzędowych formularzach. Wzory tych formularzy zostały określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 29 maja 2002 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania stronom urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym (Dz.U. nr 80, poz. 728 z późn. zm.). Obowiązek używania urzędowych formularzy dotyczy: pozwu, odpowiedzi na pozew, sprzeciwu od wyroku zaocznego, a także wszelkich pism zawierających wnioski dowodowe. Inne pisma składane w postępowaniu uproszczonym, jak np. zażalenia, nie muszą być wnoszone na urzędowych formularzach. Urzędowe formularze udostępniane są bezpłatnie w sądach rejonowych i okręgowych, a także na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl). Jeżeli, pomimo takiego obowiązku, dane pismo nie zostało złożone na urzędowym formularzu, to przewodniczący powinien wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia lub poprawienia pisma w ciągu tygodnia. Musi przy tym wskazać wszystkie braki pisma i pouczyć stronę, że w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu albo w razie ponownego złożenia pisma obarczonego z brakami sąd je zwróci. Do złożonego na urzędowym formularzu pisma powód powinien dołączyć odpisy pozwu oraz odpisy załączników dla sądu i wszystkich uczestników postępowania. Formularz z pozwem musi być własnoręcznie podpisany przez przedsiębiorcę-powoda. Własnoręczny podpis nie może zostać zastąpiony jego mechanicznym odtworzeniem lub napisanym na maszynie lub komputerze imieniem i nazwiskiem.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »