| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Przedsiębiorca, który dysponuje zaakceptowaną przez dłużnika fakturą VAT, może złożyć wniosek o rozpoznanie jego sprawy w postępowaniu nakazowym. Wyrok zapadnie wtedy szybciej, bowiem sąd będzie rozstrzygał na posiedzeniu niejawnym wyłącznie w oparciu o dokumenty. Na podstawie faktury VAT sąd może również wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeżeli roszczenie przedsiębiorcy nie przekracza 10 tys. zł, to może on żądać także rozpoznania jego sprawy w postępowaniu uproszczonym.

Postępowanie uproszczone
 
W przypadku drobniejszych spraw, w których przedsiębiorca dochodzi np. na podstawie wystawionej faktury VAT roszczenia wynikającego z umowy, którego wartość nie przekracza 10 tys. zł, możliwe jest prowadzenie sprawy w postępowaniu uproszczonym. Nie ulega wątpliwości, że postępowanie to jest dłuższe i bardziej skomplikowane w porównaniu z postępowaniem nakazowym i upominawczym. Te ostatnie postępowania są najszybsze, gdyż sąd wydaje nakaz zapłaty bez udziału stron, na posiedzeniu niejawnym bez wyznaczania rozprawy i wyłącznie w oparciu o dokumenty przedstawione przez powoda. Nie zawsze jednak możliwe jest zakończenie postępowania w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Może się bowiem zdarzyć, że powstaną wątpliwości lub pozwany złożył sprzeciw albo zarzuty. Właśnie wtedy korzystne jest dochodzenie swojego roszczenia w postępowaniu uproszczonym, które jest dużo krótsze w porównaniu z postępowaniem zwykłym.
Przedsiębiorca, który domaga się rozpoznania jego sprawy w postępowaniu uproszczonym, powinien pamiętać, że wszystkie pisma procesowe składane w postępowaniu uproszczonym powinny być wnoszone na urzędowych formularzach. Wzory tych formularzy zostały określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 29 maja 2002 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania stronom urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym (Dz.U. nr 80, poz. 728 z późn. zm.). Obowiązek używania urzędowych formularzy dotyczy: pozwu, odpowiedzi na pozew, sprzeciwu od wyroku zaocznego, a także wszelkich pism zawierających wnioski dowodowe. Inne pisma składane w postępowaniu uproszczonym, jak np. zażalenia, nie muszą być wnoszone na urzędowych formularzach. Urzędowe formularze udostępniane są bezpłatnie w sądach rejonowych i okręgowych, a także na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl). Jeżeli, pomimo takiego obowiązku, dane pismo nie zostało złożone na urzędowym formularzu, to przewodniczący powinien wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia lub poprawienia pisma w ciągu tygodnia. Musi przy tym wskazać wszystkie braki pisma i pouczyć stronę, że w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu albo w razie ponownego złożenia pisma obarczonego z brakami sąd je zwróci. Do złożonego na urzędowym formularzu pisma powód powinien dołączyć odpisy pozwu oraz odpisy załączników dla sądu i wszystkich uczestników postępowania. Formularz z pozwem musi być własnoręcznie podpisany przez przedsiębiorcę-powoda. Własnoręczny podpis nie może zostać zastąpiony jego mechanicznym odtworzeniem lub napisanym na maszynie lub komputerze imieniem i nazwiskiem.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK