| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Przedsiębiorca, który dysponuje zaakceptowaną przez dłużnika fakturą VAT, może złożyć wniosek o rozpoznanie jego sprawy w postępowaniu nakazowym. Wyrok zapadnie wtedy szybciej, bowiem sąd będzie rozstrzygał na posiedzeniu niejawnym wyłącznie w oparciu o dokumenty. Na podstawie faktury VAT sąd może również wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeżeli roszczenie przedsiębiorcy nie przekracza 10 tys. zł, to może on żądać także rozpoznania jego sprawy w postępowaniu uproszczonym.

Wykonanie orzeczenia
 
Dochodzenie przez przedsiębiorcę swoich roszczeń w postępowaniu nakazowym korzystne jest także z tego względu, że z chwilą wydania nakazu zapłaty stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania klauzuli wykonalności. Oznacza to, że nakaz zastępuje postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia. Przedsiębiorca może zatem od razu wszcząć postępowanie wykonawcze bez potrzeby przeprowadzania postępowania klauzulowego i uzyskania na odpisie orzeczenia klauzuli wykonalności, co znacznie skraca czas postępowania wykonawczego. We wniosku o wszczęcie postępowania wykonawczego przedsiębiorca powinien jednak oznaczyć sposób zabezpieczenia, gdyż nie wynika on z treści nakazu, czyli powinien np. wskazać, że zabezpieczenie powinno nastąpić poprzez ustanowienie zakazu zbywania określonych ruchomości. Jeżeli jednak pozwany skutecznie złoży swoje zarzuty, to na jego wniosek sąd może wstrzymać wykonanie nakazu. Na takie postanowienie sądu przedsiębiorcy-powodowi służy jednak zażalenie. Wnosi się je do sądu wyższej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał nakaz zapłaty, w terminie tygodniowym, licząc od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia.
 
Postępowanie upominawcze
 
W szczególnych sytuacjach, tzn. jeżeli przedsiębiorca-powód dochodzi roszczeń pieniężnych, a tak właśnie jest w przypadku roszczeń dochodzonych na podstawie faktury VAT, sąd może zakończyć szybko sprawę poprzez wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. W postępowaniu upominawczym sąd działa z urzędu, co oznacza, że przedsiębiorca nie ma wpływu na tryb załatwienia jego sprawy, choć oczywiście jest to dla niego korzystne, bowiem ma szansę na szybkie i sprawne wydanie rozstrzygnięcia. Sąd nie może wydać w tym trybie nakazu zapłaty, jeżeli roszczenie jest oczywiście bezzasadne, przytoczone okoliczności budzą wątpliwość, zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego, gdy miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju. Wtedy sprawa od razu jest kierowana na rozprawę.
 
Sprzeciw od nakazu
 
Jeżeli sąd uzna, że roszczenie powoda jest zasadne, to wydaje nakaz zapłaty i nakazuje pozwanemu, aby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami, albo w tym terminie wniósł sprzeciw. O prawie do złożenia sprzeciwu pozwany pouczany jest przez sąd w momencie doręczenia mu nakazu zapłaty. Jeżeli pozwany wniesie swój sprzeciw, to nakaz upominawczy traci moc, czyli jest traktowany tak, jakby nigdy nie był wydany, a sprawa toczy się od nowa. Pismo zawierające sprzeciw pozwany powinien wnieść do sądu, który wydał nakaz, a w przypadku wydania nakazu przez referendarza sądowego, nakaz powinien być wniesiony do sądu, przed którym wytoczono powództwo. Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym powinien spełniać te same wymagania, co zarzuty od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, czyli np. powinien zostać złożony na urzędowym formularzu, jeżeli sprawa ma być prowadzona w postępowaniu uproszczonym. Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym dla przedsiębiorcy ma jednak dużo mniejsze znaczenie, bowiem tak naprawdę stanowi on tylko propozycję polubownego załatwienia sprawy, z której pozwany może, ale nie musi skorzystać. Jeżeli bowiem pozwany złoży swój sprzeciw, to nakaz od razu traci swoją moc, a postępowanie jest rozpoznawane w normalnym trybie, przewidzianym do rozstrzygania tego typu roszczeń. Jeśli jednak pozwany wyrazi wolę polubownego załatwienia sporu i nie złoży swojego sprzeciwu, to przedsiębiorca-powód otrzyma rozstrzygnięcie swojej sprawy w krótkim terminie, bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego. W takim przypadku, czyli po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty na skutek niewniesienia sprzeciwu przez pozwanego, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Przedsiębiorca nie musi zatem występować o wydanie klauzuli wykonalności, co również wpływa na szybsze załatwienie sprawy.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK