| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Przedsiębiorca, który dysponuje zaakceptowaną przez dłużnika fakturą VAT, może złożyć wniosek o rozpoznanie jego sprawy w postępowaniu nakazowym. Wyrok zapadnie wtedy szybciej, bowiem sąd będzie rozstrzygał na posiedzeniu niejawnym wyłącznie w oparciu o dokumenty. Na podstawie faktury VAT sąd może również wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeżeli roszczenie przedsiębiorcy nie przekracza 10 tys. zł, to może on żądać także rozpoznania jego sprawy w postępowaniu uproszczonym.

Elementy faktury
 
Faktura VAT jest dokumentem handlowym, wystawianym przez jednego przedsiębiorcę - np. dostawcę towaru, innemu przedsiębiorcy - np. odbiorcy towaru, który potwierdza szczegóły zawartej transakcji. Każda faktura powinna określać przede wszystkim strony transakcji. Z reguły na fakturze podawana jest pełna nazwa obu podmiotów oraz adres ich siedziby lub oddziału. Faktura powinna też zawierać dane identyfikujące dokument, czyli najczęściej numer faktury. Ten sam wystawca w ciągu tego samego okresu (najczęściej roku podatkowego) nie może wystawiać dwóch różnych dokumentów, które będą zawierały identyczne dane identyfikacyjne. Przedsiębiorca wystawiający fakturę powinien też określić przedmiot transakcji, czyli podać nazwę towaru lub usługi, jej ilość, cenę oraz wartość. Konieczne jest określenie zsumowanej wartości całej transakcji. W Polsce istnieje ponadto obowiązek wyszczególnienia kwoty zarówno cyframi, jak i słownie. Wystawca powinien także podać informację o terminie i formie zapłaty. Termin z reguły wyrażony jest w dniach od zawarcia transakcji, np. 30 dni od dnia dostawy towaru. Nie jest to jednak najszczęśliwszy sposób określania terminu zapłaty faktury, bowiem w postępowaniu sądowym może wywoływać dodatkowe spory, jeżeli np. odbiorca towaru będzie kwestionował datę jego dostarczenia. Z tego też względu z punktu widzenia przedsiębiorcy dużo lepiej jest, jeżeli poda konkretną datę zapłaty faktury, czyli np. 25 listopada 2008 r. Najczęściej spotykanymi formami zapłaty jest przelew lub gotówka. Władze podatkowe wymagają także, aby faktura zawierała dane potrzebne do rozliczenia obowiązujących podatków. Faktura może także wskazywać warunki dostawy towaru. W przypadku międzynarodowej sprzedaży towarów często na fakturze określa się tzw. incoterms, określające koszty obu stron transakcji, rodzaj transportu oraz oznaczające moment przejścia odpowiedzialności za towar ze sprzedawcy na nabywcę.
 
Podpisy stron
 
Dość kontrowersyjną kwestią jest, czy wystawiona przez przedsiębiorcę faktura powinna być podpisana przez obie strony umowy. Zgodnie z par. 9 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.) faktura VAT jako dowód księgowy nie musi być podpisana. Zupełnie czym innym jest jednak faktura jako dowód księgowy, a czym innym jest faktura jako dowód w postępowaniu sądowym, np. w sprawie o zapłatę za dostarczony towar. W tym drugim przypadku taki dokument powinien być koniecznie podpisany lub przedsiębiorca (sprzedawca) powinien posiadać odpowiednie upoważnienie do wystawiania faktur bez podpisu. Upoważnienie to powinno zawierać: określenie firmy, która upoważnia do takiego wystawiania faktur, oraz określenia firmy, która takie faktury może wystawiać. Może być ono wystawione przez właściciela firmy lub osoby upoważnione do reprezentowania spółki, np. członków zarządu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK