| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Jak przedsiębiorca może skutecznie dochodzić należności z faktury VAT

Przedsiębiorca, który dysponuje zaakceptowaną przez dłużnika fakturą VAT, może złożyć wniosek o rozpoznanie jego sprawy w postępowaniu nakazowym. Wyrok zapadnie wtedy szybciej, bowiem sąd będzie rozstrzygał na posiedzeniu niejawnym wyłącznie w oparciu o dokumenty. Na podstawie faktury VAT sąd może również wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeżeli roszczenie przedsiębiorcy nie przekracza 10 tys. zł, to może on żądać także rozpoznania jego sprawy w postępowaniu uproszczonym.

Zgodnie z art. 47912 par. 1 k.p.c. w postępowaniu gospodarczym powód jest obowiązany podać w pozwie wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Przedsiębiorca już na wstępnym etapie postępowania powinien więc precyzyjnie określić swoje żądania procesowe oraz przedstawić wyczerpujący wywód uzasadniający stawiane przez siebie tezy, jak również złożyć wszystkie posiadane przez siebie dowody. Analogiczny obowiązek - konieczności powołania w odpowiedzi na pozew wszystkich twierdzeń, zarzutów oraz dowodów na ich poparcie - ustawodawca nałożył w art. 47914 par. 2 k.p.c. na pozwanego. Podstawowym założeniem ustawodawcy pozostawało więc, aby po złożeniu pozwu oraz odpowiedzi na pozew akta sprawy gospodarczej stały się kompletne i pozwalały sądowi na wszechstronną ocenę zebranego materiału dowodowego, która w toku postępowania byłaby ewentualnie wzbogacona jedynie o zeznania świadków, opinię biegłych oraz przesłuchanie stron. Późniejsze aniżeli w pozwie bądź odpowiedzi na pozew przedstawienie dowodów jest dopuszczalne jedynie w razie wykazania, że ich powołanie wcześniej, tj. właśnie w pozwie bądź odpowiedzi na pozew, nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. W praktyce strony postępowania bardzo często usiłują korzystać z dobrodziejstwa tej regulacji, gdyż wiele nowych faktów i okoliczności wartych powołania pojawia się dopiero w trakcie trwania postępowania.
Przedstawienie przez przedsiębiorcę dowodu lub twierdzenia w sposób niezgodny ze wskazanymi zasadami powoduje jego pominięcie, co oznacza, że sąd nie bierze go pod uwagę przy wyrokowaniu. Sąd pominie również wszystkie dowody przedstawione w czasie trwania postępowania, jeżeli strona sporu nie wykaże należycie, iż nie mogły one zostać powołane już w pozwie bądź w odpowiedzi na pozew. Podkreślić przy tym należy, iż uznanie zasadności wywodu stron w powyższym zakresie zależy w istotnym stopniu od dyskrecjonalnej oceny sądu. Sytuację procesową każdej strony z reguły dodatkowo zaś utrudnia aktywność drugiej strony, która z reguły usiłuje wykazać, że nowe twierdzenia i dowody mogły były zostać przedstawione wcześniej, tj. w pozwie bądź odpowiedzi na pozew, co nie zostało dokonane wyłącznie z winy przedstawiającej je strony - w konsekwencji czego jej działanie należy uznać za podlegające prekluzji dowodowej, czyli spóźnione.
Zasady prekluzji dowodowej w postępowaniu gospodarczym należy uznać za nadmiernie uciążliwe dla przedsiębiorców. Rygoryzm omawianej konstrukcji prawnej częstokroć uniemożliwia przedsiębiorcom skuteczne dochodzenie roszczeń i powoduje dla nich wymierne straty. Wielokrotnie sądy nadmiernie koncentrują się przy tym wyłącznie na kwestiach formalnych i starają się doprowadzić do szybkiego rozpoznania sprawy kosztem wnikliwości badania zebranego materiału dowodowego. Zdarza się przy tym, iż dążenie do ustalenia prawdy formalnej (procesowej) przesłania badanie prawdy materialnej (rzeczywistej), co jednocześnie negatywnie wpływa na poczucie egzekucji sprawiedliwości u uczestników obrotu gospodarczego. Postulować zatem należy złagodzenie rygorów prekluzji dowodowej. W większości innych jurysdykcji wymogi procesowe w omawianym zakresie pozostają znacznie bardziej elastyczne - co nie odbija się ujemnie na szybkości i sprawności toczących się postępowań sądowych.

MARCIN ASŁANOWICZ
partner w Dziale Procesowym Baker & McKenzie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK