| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej

Już od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawieszać działalność gospodarczą bez względu na to, w jakiej formie ją prowadzą. Wystarczy, że zgłoszą informację o tym do organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia może trwać od miesiąca do dwóch lat. Aby móc wznowić wykonywanie działalności, muszą również zgłosić o tym informację do organu ewidencyjnego.

Częściowe zwolnienie z karty podatkowej
 
Ze zwolnienia podatkowego w czasie zawieszenia skorzystają także podatnicy opłacający kartę podatkową. W tym wypadku będzie to zwolnienie częściowe. Podatnik rozliczający się w formie karty podatkowej, który skorzysta z uprawnienia zawieszenia działalności gospodarczej zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia. Jak wskazano powyżej, podobna regulacja dopuszczająca przerwę w opłacaniu karty podatkowej istnieje już w ustawie o podatku zryczałtowanym.
Ustawodawca, wprowadzając możliwość zawieszenia działalności przez przedsiębiorcę rozliczającego się w formie karty podatkowej, jednocześnie pozostawił istniejącą instytucję przerwy w działalności. W praktyce oznacza to, że w przypadku przedsiębiorcy rozliczającego się z fiskusem na podstawie karty podatkowej będzie on miał możliwość wyboru przerwy albo zawieszenia wykonywania swojej działalności.
Warto wskazać, że zasadnicza różnica między przerwaniem, a zawieszeniem działalności skutkującym zwolnieniem z opłacania karty podatkowej sprowadza się do długości okresu ich trwania. Przerwanie działalności gospodarczej może trwać od 10 dni w górę, podczas gdy zawieszenie od 1 do 24 miesięcy. Ponadto zawieszenie może dotyczyć wyłącznie przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Ograniczenie takie nie występuje w przypadku instytucji przerwy w działalności. Natomiast w odróżnieniu od okresu przerwy w działalności w okresie zawieszenia na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnik może wykonywać wiele tzw. czynności dozwolonych, wyszczególnionych w tej w ustawie.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK