| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać ze znaku towarowego, by nie naruszyć prawa

Jak korzystać ze znaku towarowego, by nie naruszyć prawa

Przedsiębiorca, który zarejestruje znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP, ma wyłączne prawo do jego używania na całym obszarze Polski. Osoba, która oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub dokonuje bezprawnego obrotu takimi towarami naraża się na odpowiedzialność cywilną. Może też zostać skazana nawet na dwa lata więzienia.

Właściciel znaku ma szerokie możliwości zapewnienia ochrony swojego oznaczenia w Polsce i poza jej granicami. W celu uzyskania wyłącznego prawa do używania danego znaku towarowego, znak ten trzeba zarejestrować w odpowiednim urzędzie - w Polsce jest to Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Uzyskana wyłączność nie jest absolutna. Zgłaszając znak towarowy trzeba wskazać towary, dla których znak ten będzie używany. W rezultacie otrzymania prawa ochronnego uprawniony uzyskuje prawo wyłączne do używania znaku towarowego dla tych właśnie towarów lub usług. Uprawniony może sprzeciwić się używaniu tego znaku lub znaku doń podobnego dla towarów lub usług objętych wyłącznością lub towarów/usług do nich podobnych. Legitymując się prawem ochronnym w zasadzie łatwiej jest dochodzić roszczeń w przypadku naruszenia praw do znaku. W prawie znaków towarowych obowiązuje zasada pierwszeństwa. Jeżeli kilku przedsiębiorców zgłosi ten sam lub podobny znak, prawo ochronne udzielane jest temu, kto pierwszy dokonał zgłoszenia. Warto zatem nie zwlekać ze zgłoszeniem znaku towarowego do Urzędu Patentowego i zrobić to najlepiej przed rozpoczęciem kampanii promującej nowe oznaczenie.
Co do zasady ochrona znaku towarowego ma charakter terytorialny i ograniczona jest do terytorium państwa, w którym ochrona ta jest udzielona. Podmiot, który używa lub zamierza używać znak towarowy, powinien zastanowić się, w jakich państwach będzie prowadzić działalność albo w jakich państwach będą sprzedawane jego towary i zapewnić ochronę znaku towarowego w tych właśnie państwach. Znak towarowy można zgłaszać oddzielnie w urzędach patentowych każdego państwa, w którym towary ze znakiem mają być sprzedawane. W ten sposób znak uzyska ochronę w każdym z tych państw i chroniony będzie na terytorium każdego z państw zgodnie z prawem tego państwa.
Jeżeli znak ma być używany w wielu państwach, które są członkami Unii Europejskiej, to warto rozważyć zgłoszenie znaku jako znaku wspólnotowego. Ochrona znaku towarowego wspólnotowego obejmuje cały obszar Unii Europejskiej, nie można ograniczyć zakresu tej ochrony do poszczególnych państw Unii. Ochrona udzielana jest przez Urząd do spraw Harmonizacji Rynku Wewnętrznego na podstawie rozporządzenia w sprawie znaku wspólnotowego. Wspólnotowy znak towarowy przyznaje właścicielowi wyłączne prawa do tego znaku. Właściciel znaku jest uprawniony do zakazania wszelkim stronom trzecim, które nie posiadają jego zgody, używania w obrocie handlowym znaków identycznych lub podobnych dla identycznych lub podobnych towarów. Zaletą znaku towarowego wspólnotowego jest objęcie jedną procedurą zgłoszenia, skutecznego na terytorium wielu państw europejskich. W miejsce wielu zgłoszeń w poszczególnych państwach członkowskich wystarczy złożenie jednego wniosku w Urzędzie do spraw Harmonizacji. Opłata za zgłoszenie znaku wspólnotowego wynosi 900 euro plus 150 euro za każdą kolejną klasę towarów lub usług powyżej trzech. Niższa jest opłata za zgłoszenie znaku wspólnotowego drogą elektroniczną i wynosi 750 euro plus 150 euro za każdą kolejną klasę towarów lub usług powyżej trzech. Opłata za rejestrację znaku wspólnotowego wynosi 850 euro plus 150 euro za każdą kolejną klasę powyżej trzech. Opłaty muszą być wniesione w euro. Opłata urzędowa pobierana przez polski Urząd Patentowy wynosi 550 złotych plus 120 złotych za każdą klasę towarów powyżej trzeciej.
W celu uzyskania ochrony w wielu państwach - w tym również w tych, które nie są członkami Unii Europejskiej, można za pośrednictwem polskiego Urzędu Patentowego dokonać zgłoszenia w wybranych państwach w trybie porozumienia madryckiego.

ALEKSANDRA WĘDRYCHOWSKA-KARPIŃSKA


radca prawny w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK